Somodi Géza
Gallery images
A járművek és a gumiabroncsok álló helyzetben könnyen megbirkóznak a magas nyári hőmérséklettel is. Ezért nem érdemes a gumiabroncsokat kartonpapírral vagy ponyvával letakarni.
Tankolások alkalmával vagy legalább havonta egyszer mérjük meg gumiabroncsokban lévő nyomást. Az alacsony nyomás esetén a kocsi többet fogyaszt, nagy sebességnél pedig veszélyes! Ne hosszú vezetés után mérjünk, mert akkor megnő a nyomás.
Ellenőrizzük a gumiabroncsok sérülését és kopását! A nyári gumiabroncsok tapadása nedves úton 3 mm profilmélység alatt már jelentősen csökken.
Téli gumiabroncsok nyáron? Inkább ne! Ha a meleg évszakban is téli gumikkal közlekedünk, óriási kockázatot vállalunk.
Készüljünk fel a vészhelyzetekre! Ha defektet kapunk, próbáljunk meg nyugodtan ellenkormányozni, és mérsékelten fékezni a járművet. Hagyjuk kigurulni az autót a leállósávra vagy az út szélére a vészvillogó bekapcsolásával.
A 37 °C-os külső levegőhőmérsékletnél 33 százalékkal nő a balesetek száma. Indulás előtt tekerjük le az ablakokat, hagyjuk, hogy a menetszél átszellőztesse az autót. Indulás után kapcsoljuk be a légkondicionálást, amit állítsunk belső keringtetésre, így az autónak nem a kívülről beáramló forró levegőt kell folyamatosan hűtenie. Semmiképpen se hűtsük le az autót jegesmedve-szintre.
A napon hagyott autó felmelegszik: ha a külső levegő 30 °C, az autó belső hőmérséklete 50 °C fölé is emelkedhet. Se kutya, se baba, se más ne maradjon a lezárt autóban, még akkor sem, ha „csak egy percre” megyünk el vásárolni.
Az autóablakok megbízhatóan blokkolják a leégést okozó UVB-sugarakat. Más sugarak azonban áthatolnak a laminált üvegen, például az UVA-sugarak – és ezek felelősek a bőr öregedéséért, a napallergiáért, rosszabb esetben pedig néha még a bőrrákért is. Védjük szemünket megfelelő napszemüveggel.
Az oldalablakokat felszerelhetjük árnyékolókkal, amelyek tapadókorongokkal könnyen rögzíthetők. Ám a kisgyerekek szeretik ezeket letépni az unalmas utakon – ilyenkor célszerű egy régi pólót az ablakra tenni és odacsukni; ugyanolyan, vagy még jobb hatást érhetünk el így is.
zakemberek egyetértenek abban, hogy a festék sokkal kisebb szerepet játszik a napenergia tárolásában, mint azt sokan feltételezik – a napsugarak többsége az ablakfelületeken keresztül nyelődik el. Ezért a leparkolás után takarjuk le az ablakfelületeket.
A kipufogó és a katalizátor már rövid vezetés után is több mint 600 °C-ra melegszik fel. Ezért soha ne parkoljunk tarlón vagy kiszáradt mezőn!
A csurig töltött tank veszélyes? Nem, ha azonnal indulunk. A frissen töltött benzin kb. 15 °C hőmérsékletű, ami aztán az autó üzemanyagtartályában 35 °C-ra is felmelegedhet. Ez egy 50 literes tank esetén egy liternyi tágulást jelent. Ám, egyrészt az autókban van túlfolyó – éppen az ilyen esetek elkerülésére -, másrészt, ha elindulunk, az üzemanyag menetközben fogy.
Leírás

Fotók: Shutterstock, PxHere, olcsobbgumi.hu