Somodi Géza
Gallery images
Mindenekelőtt célszerű szakemberrel átvizsgáltatni a villamos hálózatunkat, különösen ha régebbi házban lakunk. Az átvizsgáláskor feltárt hiányossságokat természetesen meg kell szüntetni.
Lehet, hogy furcsán hangzik, de érdemes átértékelni berögzült életmódbeli szokásainkat. Nem kerül semmibe, de nyerhetünk vele.  Ha például korábban fekszünk, rövidebb ideig kell világítani, és még egészségesebbek is leszünk, hiszen az éjfél előtti alvás sokkal pihentetőbb.
Amikor és ahol csak lehet, használjuk a természetes fényt! Még a falfestéknél és a függönynél is ügyeljünk, hogy világosabb árnyalatokat válasszunk!
Csak akkor kapcsoljuk fel a lámpát, ha szükséges, és csak ott, ahol tartózkodunk! 
Általában törekedjünk korszerű, energiatakarékos gépeket, eszközöket használni, különösen új gép beszerzése esetén ügyeljünk erre!
A világításhoz is használjunk energiatakarékos eszközöket: fénycsöveket, LED-izzókat!
Az elektromos berendezéseinknél ne használjuk azok készenléti (stand by) üzemmódját, mert akkor is fogyasztanak.  Ha nem használjuk őket, lehetőség szerint kapcsoljuk ki teljesen, vagy húzzuk ki a konnektorból.
Használjunk fényerőszabályozós világítást, mellyel beállíthatjuk, hogy mindig csak annyira legyen világos, amennyire szükséges.
Használjunk kisebb teljesítményű helyi világítást!
Az elektromos töltőket használatuk után húzzuk ki a konnektorból!
Ha légkondicionálót használunk, gondosan válasszuk meg a beállított hőmérsékletet. Az 1 Celsius-fokkal való hűtés kétszer annyi energiát emészt fel, mint ugyanennyi fűtés.
Nyáron amivel csak lehet, óvjuk otthonunkat a túlzott felmelegedéstől (növényzet, függöny, redőny stb).
Ügyeljünk a hűtőszekrény elhelyezésére, ne a meleg konyhai készülékek mellé tegyük!
 Vízmelegítésre használjunk vízmelegítőt a tűzhely helyett. Csak a szükséges mennyiséget melegítsük fel!
Vizsgáljuk meg a napkollektor telepítésének lehetőségét! Ha lehetséges, tegyük meg!
Leírás

Fotók: Pxhere, Pexels, Shutterstock