Somodi Géza
Gallery images
Lehetőségeinkhez mérten gondoskodjunk otthonunk megfelelő szigeteléséről (a tető és a falak szigetelése, korszerű ablakok beépítése)! Ezzel akár 20-30 százalékkal is csökkenthet a fűtés költsége.
Ha nincs mód korszerű ajtók, ablakok beépítésére, a régiek utólagos szigetelése is sokat segít, azzal akár 15-20%-ot is meg lehet takarítani.
Lehet, hogy engednünk kell a szokásainkból. Például úgy, hogy nem egy trikóban vagyunk otthon, hanem egy könnyű pulóverben, így mondjuk a korábbi 24 fok helyett elég lesz a 20 is. Fűtés idején a lakás hőmérsékletét a még elfogadható fokra állítsuk be! Minden egyes Celsius-fok 5-6 százalék megtakarítást jelent a számlán.
Nem szabad nagyon lehűteni a lakást. Az újbóli felfűtéshez több energia kell, mint a szinten tartáshoz, jó szigetelés esetén.
Alakítsuk át a fűtési rendszerünket szabályozhatóvá, programozhatóvá! Ha nem tudjuk rugalmasan kezelni a fűtést, sok hő mehet el a semmibe feleslegesen.
Differenciáltan fűtsünk: konyhában és hálószobában elég a 18-19 fok, a gyermekszobában, a nappaliban több is lehet. Ha nem használunk egy-egy helységet, ott levehetjük 10 fokra is a hőmérsékletet.
Programozzuk be úgy a rendszerünket, hogy akkor fűtsön, amikor otthon vagyunk, amikor felébredünk!
A páratartalom beállításával javíthatunk a hőérzetünkön. Az ideális páratartalom 40-60 százalék közötti, amelyet higrométerrel ellenőrizhetünk.
Száraz levegőjű lakásban használjunk párologtatót és tartsunk több vízigényes növényt!
Nagy nedvességtartalmú lakásban használjunk párátlanító berendezést és szellőztessünk gyakran!
Leírás

Fotók: Pexels, PxHere