Sudár Éva
Gallery images
Szükség lenne a testület szerint arra, hogy a vezetési vizsgát minimum kétéves próbaidőszak kövesse. Ezt a statisztikával támasztják alá: bár csak 8-ot tesz ki a fiatal sofőrök aránya, a halálos balesetek 40 százalékánál 30 év alatti sofőr vagy motoros érintett.
Ehhez kapcsolódóan az autók esetében javasolják egy tanuló jogosítvány bevezetését is, amely 17 éves kortól lenne elérhető, így vezetni készülők tapasztalt sofőrök mellett vezethetnének és tanulnának.
Az előterjesztés szerint zérótoleranciát kellene alkalmazni az ittas vezetőkkel szemben.
Kérik azt is, hogy frissítsék a képzés és vizsgáztatás tartalmát, hogy a sofőrök felkészülhessenek a trendre: az egyre több biciklisre és rolleresre – idézi a brüsszeli közleményt a Portfolió.
Brüsszel kéri azt is, hogy a magyaroknál szigorítsák az egészségügyi alkalmassági feltételeket. A vizsgálat során legyenek figyelemmel a biztonságra is veszélyt jelentő betegségekre, mint például a cukorbetegségre.
A „B” kategóriájú járművek megengedett tömegét az alternatív üzemanyaggal működő járművek esetében megváltoztatnák, mert az akkumulátorral működő, zéró kibocsátású járművek nehezebbek lehetnek.
Az Európai Bizottság úgy látja, több szigorra lenne szükség: bővítve az olyan KRESZ-szabálysértések körét, amit a jogrend bűncselekménynek tekint. Ma ugyanis alig akad ilyen, legfontosabb az ittas vezetés. A bűncselekmények körének kiterjesztését kérik emiatt arra, ha valaki nem tart követési távolságot, veszélyesen parkol, megsérti a záróvonalat, túlterhelt járművet vezet, de ide sorlják általában a „szabálytalankodó közlekedést is”.
Hogy a vezetői engedélyeket a tagállamok egyszerűbben ismerhessék el egymás között, a bizottság a világon elsőként javasolja a digitális vezetői engedély bevezetését. Így a jogosítványok cseréje, megújítása egyszerűbbé válna, lévén minden eljárás online működhet.
Leírás

Fotók: shutterstock, pexels, Laczó Balázs