Somodi Géza
Gallery images
A szavazás reggel 6-tól este 7-ig tart. Amennyiben este 7-kor sor áll a szavazókörnél, akkor, aki 7-ig beáll a sorba, az még tud szavazni. 
Mindenki a számára kijelölt szavazókörben szavazhat. Ha elkallódott az ÉRTESÍTŐ a szavazóköri beosztásról, akkor a lakcímkártya szerinti cím alapján itt lehet megnézni, hogy melyik szavazókörbe tartozunk: https://vtr.valasztas.hu/ogy2022/valasztasi-informaciok/szavazohelyiseg-kereses.
A szavazáson érvényes személyi igazolvánnyal, vagy jogosítvánnyal, vagy útlevéllel lehet részt venni, de mindegyikhez kell lakcímkártya is. Ha ezek hiányoznak, akkor nem tudunk szavazni. 
A szavazás napja előtt vizsgálják meg okmányaik érvényességét! A 2020. március 11. és 2022. május 31. között lejárt okmányok is érvényesek. A választás hétvégéjén szinte valamennyi kormányablak és okmányiroda rendkívüli nyitvatartással működik, hogy pótolni lehessen az esetlegesen lejárt, elvesztett vagy sérült okmányokat.
A szavazókörben nem lehet semmilyen párt választási, vagy más hirdetése, jelvénye, tilos a kampánytevékenység. A szavazókör bejáratától számított 150 méteres távolságon belül tilos bármilyen kampánytevékenység. (Ez a tilalom nem vonatkozik a szavazás napjáig elhelyezett plakátokra.)
A szavazókörben ahhoz, hogy megkapjuk a szavazólapot, mindenkinek alá kell írnia a névjegyzéket. Erre azért van szükség, hogy senki se tudjon többször szavazni. Idén nem csak országgyűlési választás lesz vasárnap, hanem országos népszavazás is a kormány kérdéseivel. Aki nem szeretne részt venni a kettő közül az egyiken, akkor az ahhoz tartozó névjegyzéket nem írja alá. Ennél azonban biztosabb megoldás átvenni minden szavazólapot, és amelyik nem tetszik, azon érvénytelenül szavazni.
Aki nem szerepel nemzetiségi listán, az a következő három szavazólapot kapja meg: egyet a pártok listájával, egyet az egyéni országgyűlési képviselőjelöltek neveivel és egyet a népszavazási kérdésekkel. A nemzetiségi szavazók a nemzetiségi listára adhatják le voksukat a pártlista helyett.
Fontos, hogy az üres szavazólapokat a szavazó jelenlétében kell a szavazatszámláló bizottság (SZSZB) valamely tagjának lebélyegeznie. Nem állhatnak előttük lebélyegzett szavazólapok kötegben, és nem adhatják oda nekünk a szavazólapot lebélyegzés nélkül!
A szavazás titkos, ezért mindenki kap egy-egy borítékot, amelybe a kitöltött szavazólapokat beleteheti, és a borítékot dobhatja be az urnába. A boríték használata nem kötelező és megkönnyíti a szavazatszámlálók dolgát, ha nem használjuk.
A szavazóhelyiségben szavazófülkének kell állnia, ahová minden szavazó jogosult egyedül bemenni. A szavazó jogosult segítséget kérni és kisérővel bemenni a fülkébe, de erre senki sem kötelezhető! Nem kötelező a szavazólapot a szavazófülkében kitölteni: akit nem zavar, az akárhol kitöltheti, de a szavazólapot nem viheti ki a szavazóhelyiségből. 
Szavazni érvényesen úgy lehet, hogy a pártlistán és a jelöltek nevét tartalmazó listán egy párt, illetve egy jelölt neve melletti karikába egymást metsző vonalat húzunk. Minden más jelölés érvénytelen. Érvénytelen tehát, ha csak bekarikázzuk, vagy aláhúzzuk a nekünk szimpatikus párt, vagy jelölt nevét. Érvénytelen az is, ha több párt vagy jelölt mellé teszünk ikszet. 
A népszavazási szavazólapon 4 kérdés szerepel, mindegyik mellett IGEN, vagy NEM és mellette egyegy karika. A kérdésekre érvényesen úgy lehet szavazni, ha minden kérdés mellett vagy az IGEN, vagy a NEM melletti körbe húzunk egymást keresztező vonalat. Az tehát érvénytelen szavazat, ha egy vagy több kérdés mellett az IGEN és a NEM melletti karikába is húzunk keresztező vonalat.
Leírás

Fotók: shutterstock, PxHere, Laczó Balázs