2022. 03. 16., sze - 16:37
Sudár Éva
Gallery images
1. Mikor szűnt meg Magyarországon a sorkötelezettségen alapuló békeidőszaki hadkötelezettség?  - 2004-ben, de a békétől eltérő veszélyeztetettség időszakára továbbra is fenntartja e kötelezettség bevezetésének lehetőségét.
2. Mikor kerülhetne sor a hadkötelezettség újbóli bevezetésére?  - Külső fegyveres támadás veszélye vagy annak bekövetkezése esetén, esetleg szövetségi kötelezettség teljesítése miatt.
3. Mi ennek az előfeltétele?  - Rendkívüli állapot bevezetése, vagy pedig az Országgyűlés külön döntése alapján kihirdetett megelőző védelmi helyzet. Ekkor Magyarország területén lakóhellyel rendelkező, nagykorú magyar állampolgárságú férfiakat katonai szolgálati kötelezettség terheli.
4. Mi a hadkötelezettség felső korhatára?  - A potenciális hadkötelesek esetén annak az évnek a december 31. napja, amelyben 50. életévüket betöltik.
5. Ez korábban nem volt ilyen magas. Mikor változott?  - 2018 őszéig ez 40 év volt, de a jogszabály módosítás 10 évvel történő megemelés megközelítőleg 850 ezer emberrel azonnal megnövelte a hadkötelezettség alapján behívhatók számát.
6. Akit besoroznak, fegyvert is kap?  - A szolgálati kötelezettség keretében a hadköteles kifejezetten fegyveres katonai szolgálatot teljesít. A honvédelmi törvény emellett azonban lehetőséget ad meghatározott esetekben, külön engedély alapján a fegyver nélküli katonai szolgálatra is.
7. A kötelezett 18 és 50 év közötti férfiak közül kik nem hívhatók be?  - A törvény több olyan esetet említ, amelyek fennállása esetén egyesek nem hívhatóak be katonai szolgálatra. Közéjük tartoznak többek között az alkalmatlannak minősítettek; a három vagy több gyermeket nevelők; azok, akiknek házastársa katonai szolgálatot teljesít.
8. Milyen büntetésre számíthatna, aki nem tenne eleget hadkötelezettségének?  - Az a hadköteles, aki katonai bevonulási kötelezettségének nem tesz eleget, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.