Az internetes csalók ellen véd a KiberPajzs
2023. július 27. 11:00
A Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Bankszövetség, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NBSZ NKI) és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) tavaly kötött oktatási és kommunikációs együttműködést az online elkövetett bűncselekmények visszaszorítására, és most beszámoltak a KiberPajzs program eredményeiről, továbbá egy új kezdeményezésről.
„Kollégáim június 26-án több embert is őrizetbe vettek pénzmosás és csalás gyanújával a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda koordinálásával egy országos, több vármegyét érintő akció keretében” – számolt be Oláh-Paulon László alezredes, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője egy közelmúltbéli rajtaütésről, hozzátéve, hogy a nyomozások mellett a rendőrség továbbra is nagy hangsúlyt fektet a bűnmegelőzésre.
A jelek szerint ezek az üzenetek nemcsak célba érnek, hanem cselekvésre is késztetik az érintetteket.
– Az elmúlt időszakban egyre több olyan csalásról kaptunk bejelentést, amelyben az eladó azt kéri a vevőtől, hogy telepítsen a számítógépére egy programot, ahol az áru ellenértékét tudja majd elutalni. Ha ezt megteszi, a csalók átveszik az irányítást az eszköze felett, ellopják személyes adatait, esetleg kifosztják a bankszámláit – mondta Marsi Tamás, az NBSZ NKI főosztályvezetője, és felhívta a figyelmet a webáruházakkal kapcsolatos csalások két típusára.
– Előfordul, hogy ezek a portálok valóban áruk eladásával foglalkoznak, azonban a megrendelt cikk helyett silányabb minőségű termék érkezik, vagy egyáltalán nem is kap semmit a vásárló. Sajnos az is jellemző, amikor a webáruház pusztán adathalász oldalként funkcionál. Ezek a portálok többek között arról ismerhetők fel, hogy hosszú kiszállítási idővel dolgoznak, feltűnően jó az eladásra kínált termékek ár-érték aránya, és kizárólag kártyás fizetésre adnak lehetőséget. Arra is csak úgy, ha a vásárlók előre utalnak, továbbá az üzlet, illetve annak üzemeltetői szinte beazonosíthatatlanok.
Az Igazságügyi Minisztérium nemcsak csatlakozott a KiberPajzs programhoz, hanem KiberKedd néven kampányt is indított.
– Ezt azért kezdeményeztük, hogy minél szélesebb körben fel tudjuk hívni a figyelmet a veszélyekre – magyarázta Dorogi Rajmund, az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítésért felelős miniszteri főtanácsadója.
– Az áldozatsegítő központ közösségi médiafelületein minden kedden olyan témákat helyezünk fókuszba, mint például a „nigériai típusú csalás”, a wangiri, a vishing, a phishing és a smishing.
Augusztus 8-ától a KiberPajzsban részt vevő többi szervezet is csatlakozik a KiberKedd kampányhoz, és azt követően a hónap első keddi napján egyszerre fognak kommunikálni saját csatornáikon a digitális biztonság témakörében. „Ha valaki bajba került, keresse fel a legközelebbi áldozatsegítő központot vagy pontot, illetve hívja az éjjel-nappal ingyenesen elérhető áldozatsegítő vonalat a 06-80-225-225-ös számon!” – hangsúlyozta a főtanácsadó. (Forrás: police.hu)
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.