Fagyban festette a bejárati ajtaját, ombudsmanig mentek a győri lépcsőházi szomszédok
2022. november 22. 12:00
A beadvány szerint a társasházban a második emeleti lakást annak új tulajdonosa felújíttatta, amelynek keretében 2022. március 7-12. között oldószeres olajfestékkel végzett festési-mázolási munkálatokat egy festő szakember. A festés, valamint az azt követő, hozzávetőlegesen 10-12 napig tartó száradás időszakában Magyarországon és Győrött az évszakhoz képest szokatlanul fagyos hideg, télies időjárás volt, az éjszakai legalacsonyabb hőmérséklet -8 °C – 0 fok között változott. A két kiskorú gyermekükkel élő panaszosok lakása közvetlenül a felújítás alatt álló lakás fölött található, s a festés-mázolásra használt oldószeres olajfestékből származó károsanyagkipárolgások a társasház közös szellőzőrendszerén, valamint a lépcsőházon keresztül feljutva elsősorban az ő lakásuk levegőjét szennyezték közvetlenül.
Szóltak, de hiába
Panaszosok először az egyre erősödő szaghatást érzékelve a munkálatokat végző szakembert kérték arra, hogy a munkát folyamatos szellőztetés mellett folytassa, valamint a társasház közös szellőzőrendszerének elszívóit szigetelje le. Ennek a kérésnek a mester elmulasztott eleget tenni, valamint éjszakára a nyílászárók közül néhányat bukó-nyíló helyzetben hagyott, így a megfelelő szellőzés hiányában, valamint a légszennyező anyagok társasházi szellőzőrendszerbe jutásával a probléma csak fokozódott. Panaszosok a fagyos éjszakai hőmérséklet ellenére nyitott ablaknál kényszerültek aludni annak érdekében, hogy a légszennyező anyagok ne okozzanak nekik egészségkárosodást.
Hatáskör hiányában továbbtolva
A lakás új tulajdonosának március 11-én és 12-én is jelezték telefonon, majd e-mailen az olajfestékből és az oldószerekből kipárolgó és a lakásukban a közös szellőzőrendszeren keresztül felgyülemlő légszennyező anyagok egészségre ártalmas volta miatti problémájukat, azonban a tulajdonos nem mutatott együttműködést, még a közös szellőzőrendszer strangjainak festőtől kért és ígért lefedését sem sikerült elérnie panaszosoknak. Problémájukkal a 112-es segélyhívón keresztül március 11-én az illetékes katasztrófavédelem segítségét is kérték, azonban a légszennyező anyagok kipárolgásának egészségügyi hatásai tekintetében hatáskör hiányában a katasztrófavédelem eljáró ügyintézője a mentők hívását javasolta, illetve az esetleges egészségkárosodás orvosi kivizsgálását. Panaszosok ezt követően, 2022. március 16-án fordultak e-mailben bejelentéssel egyidejűleg a kormányhivatal környezetvédelmi hatóságához és a Kormányhivatal Győri Járási Hivatala népegészségügyi hatóságához a belső téri levegőszennyezés egészségveszélyeztető hatásai miatt. A környezetvédelmi hatóság a bejelentést hatásköre hiányában 2022. március 18-án, majd a levelet pontosítva március 22-én áttette a népegészségügyi hatósághoz. A bejelentő 2022. március 22-én személyesen is felkereste a népegészségügyi hatóságot, amelyről készült feljegyzés szerint a panaszos arról tájékoztatta a hatóságot, hogy a festésimázolási munkálatok időközben befejeződtek. A hatóság ügyintézőjének tájékoztatását, hogy a helyszíni kivizsgálás nem indokolt, panaszos tudomásul vette, ezért írásbeli tájékoztatásra nem került sor. A kormányhivatal vizsgálatunkhoz küldött tájékoztatása szerint az ügyben fenti indokra tekintettel hatósági ellenőrzést sem folytattak.
Az ombudsman megállapította
„Az egyedi ügyben rá kell mutatnunk arra, hogy miután a panaszos nyilatkozott arról, hogy a festés befejeződött, a népegészségügyi hatóság megszüntette az eljárását a tudomásulvétel alapján, így a petíciós joggal összefüggésben az egyedi ügy nem vetette fel visszásság gyanúját. Megállapította: a jogi szabályozás hiányosságai miatt nem volt és jelenleg sincs lehetősége a hatóságnak a belső téri levegőminőség tekintetében a közegészségügyi követelmények, egészségügyi határértékek ellenőrzésére, jogkövetkezmény megállapítására. Hozzátette: az épületek belső, zárt tereinek levegőminősége tekintetében a közegészségügyi és egészségvédelmi követelményeket, valamint a lakosság egészségvédelmét biztosító egészségügyi határértékeket szabályozó miniszteri rendelet hiánya a jogállamiság elvéből fakadó jogbiztonság követelményével, a testi és lelki egészséghez, valamint az egészséges környezethez való alapvető joggal összefüggő visszásságot okoz. Emiatt kérte az illetékes minisztert a rendelet megalkotására.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.