Idén a barokk esküvő is elmarad
2023. február 14. 10:00
Elmarad a 30. barokk esküvő is. Az információ hallatán megkerestük az ikonikus rendezvény ötletgazdáját, Keglovich Ferencné Zitát, aki a hátteret és előzményt illetően elmondta: a fesztiválok szervezése a fesztiválközponttól korábban a Győr Projekt Kft-hez került, idén viszont visszaszállt a hatáskör a Győri Művészeti és Fesztiválközponthoz. Az így visszakerült fesztiválok között nem szerepelt a barokk esküvő.
Ezután a fesztiválközpont igazgatója tájékoztatott engem arról, hogy idén a győri önkormányzat nem támogatja a barokk esküvő megrendezését – mondja az ötletgazda. – Én ezt a döntést tudomásul vettem, elfogadtam és nem fordultam kérdéseimmel az önkormányzathoz.
Megkerestük a győri önkormányzatot, és azt az ígéretet kaptuk, hogy részletes tájékoztatást kapunk a barokk esküvőn felül a többi nyári rendezvény sorsával kapcsolatban is.
A megrendezéshez szükséges összeg egyébként – ha a tavalyit tekintjük mértékadónak – 15 millió forintot tesz ki, ennyivel támogatta az önkormányzat 2022-ben a barokk esküvőt, amelyet már takaréklángon kellett tavaly tartani: egy szűk napra korlátozódott a megszokott program. 2021-ben ez a támogatás még 35 millió forint volt és a barokk koré volt a nyári hétvége.
Keglovichné Zita elmondta: bár felmérés régen készült utoljára a nyilvános és ingyenes rendezvény látogatottságáról, de a 2009-es hatástanulmány szerint 45 ezer látogatót regisztráltak. Tavaly a becslések szerint 15 ezer nézőt vonzott a szűkebbre szabott rendezvény, ami annak is betudható, hogy a reklám is jóval szerényebb volt az ötletgazda szerint.
Az önkormányzat mindenkori szervező intézménye – korábban ugyebár a Családi Intézet – befektetésnek is tekintette a barokk jelmezek beszerzését, hogy a közönség erre vállalkozó hölgyei és urai korhű jelmezben vonulhassanak végig a belváros utcáin. Felidézte: 1993-ban még kölcsönruhákkal indultak, utána pályázaton nyertek pénzt az első saját barokk jelmezekre. Az állomány évente fejlődött és most mintegy 300 drága és és különleges jelmez várakozik a Zichy palotában – reméljük, csak egy évig.
A fesztivál történetét röviden összefoglaljuk:
Az első barokk esküvőt 1993-ban tartották, s a rendezvény megálmodója – Keglovich Ferencné Zita – azt mesélte Győr ötven évét összefogó, Ez is a mi 50 évünk című kötetben, hogy a csúcson a lovas játékkal jártak 2000-ben. Kereken harminc évet ugrunk vissza az időben:
„Európa Barokk Évét 1993-ban hirdették meg, ennek apropóján Kolozsváry Ernő akkori polgármester, illetve Tóth Nándorné kulturális irodavezető arra kérte a városi intézményeket, hogy erre az alkalomra találjanak ki a profiljukba vágó programot. Győr barokk kötődését nem kell magyarázni, a Zichy-palotának pedig a fő feladata akkor az esküvők szervezése volt – emlékszik Keglovich Ferencné, aki gyes után tért épp vissza, s vette át az intézmény vezetését. – A mi pályázatunk egy olyan házasságkötés megszervezésére vállalkozott, amelynek egyes elemei a XVII. századi magyar főúri esküvői szokásokat tükrözik.”
Már az első alkalommal is valódi pár kötötte össze az életét, így nem pusztán játék volt, amit az akkori közönség látott, hanem a színtiszta valóság – barokk köntösben. A 29 esküvő során mindössze egyszer fordult elő, hogy statiszták játszották el a ceremóniát, nem csoda, hogy Keglovichné Zita jól emlékszik a történtekre: „A menyasszony mondta vissza az utolsó pillanatban az esküvőt. Olyan kevés időnk volt, hogy új párt már nem találtunk, így fiatal színészek alakították az ifjú párt. Sajnáltam nagyon, legfőképp azért, mert a vőlegény állandó szereplője volt a barokk esküvőinknek, ismert táncosa a városnak. Végül egyáltalán nem házasodtak össze.”
A látogatottsági számokról csak korábbi adatok vannak, a Zichy-palota szakmai felmérést is készíttetett 2009-ben, ennek megállapításai között szerepel, hogy a vendégek nagy része (60 százaléka) a családjával érkezett megnézni az esküvőt, s persze voltak, akik barátokkal (25 százalék) jöttek. A szombati és a vasárnapi rendezvényeken összesen 45 ezer látogató volt akkor, a legtöbb – 18 ezer – ember a vasárnap esti esküvői ceremónián fordult meg. Bár a nézelődők többségét a győri lakosok tették ki (62 százalék), sokan érkeztek a megyéből (19 százalék), s azon túlról is (12 százalék). A más megyék közül leggyakrabban előfordulók Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Pest megye voltak, de ezeken kívül még további 11 megyét említettek a 2009-es barokk esküvő megkérdezett résztvevői.
A számok ellenére a rendezvénynek valamennyi regnáló polgármesternél meg kellett küzdenie a folytatásért, biztosan van, aki soknak találja ezt a forgatagot, de jelenléte a hazai turisztikai kínálatban megkérdőjelezhetetlen. Győr nevét két rendezvény kapcsán országosan biztosan emlegetik: egyik a Győrkőc a másik a barokk esküvő – jegyezte meg a szerző a könyvben. Ez tavaly volt.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.