Arcok a középpontban – fotókiállítás a migrációról a győri egyetemen
2022. június 1. 19:30
Átszellemülten motorozó férfiak Teheránban, zsúfolt vendéglátóhely Tokióban, véres ingben tiltakozó tüntető Párizsban – három jellegzetes felvétel arról a kiállításról, amely Havasi Dániel fotóiból nyílt a Széchenyi István Egyetem győri Új Tudástér épületének karzatán.
A tárlat megnyitó ünnepségén Orosz-Barczi Réka, az egyetem Nemzetközi Programok Központjának vezetője arra hívta fel a figyelmet: a fotográfus munkáiból Harnóczy Örs fotóművész szerkesztésében Alulnézet címmel egy album is megjelent, amelynek kétirányú migráció által inspirált képei a világ 21 országában készültek.
A kiállítás az e kötetben szereplő felvételekből villant fel harmincat, amelyek kilenc országot mutatnak meg Japántól az Egyesült Államokon át Marokkóig. Az alkotó úgy fogalmazott róluk: a művek nem egy konkrét projekt eredményei, hanem több, 2011 és 2020 közötti utazás termései.
Az utolsó nagyobb utam a koronavírus-járvány első, felívelő szakaszára esett. Utána a korlátozások miatt is úgy éreztem, hogy nem a további utazások, hanem az összegzés ideje jött el
– indokolta a könyv és a kiállítás ötletét Havasi Dániel, aki az Alulnézet cím magyarázataként elmondta: fotói nem mindig vidám embereket és helyszíneket ábrázolnak, és nem az a szempont vezette, hogy utazásra csábítson általuk.
A fotográfus úgy vélte, a migráció témája adhat keretet a sokféle fényképnek, amennyiben tudatosul bennünk az a vélemény, amit 2018-ban egy varsói ismerősétől hallott: mások nagyon is tisztában vannak vele, míg mi gyakran hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a többi kontinenssel összehasonlítva még mindig Európában a legjobb élni. „Bízzunk benne, hogy ez a jövőben is így lesz” – tette hozzá.
Ebből a megfontolásból került két olyan különösen időtálló fotó is a falakra, amelyek a 2015-ös menekültválság idején készültek a szerb–magyar határon, de több másikat is ez a kérdéskör inspirált. „Ebből a szempontból kifejezetten érdekes például Marokkó, amelynek tengerpartján több tízezer nyugat-európai telepedett le, akik zárt kolóniákban élnek az óceánparton. Egyszerre befogadó és kibocsátó országról van tehát szó” – említett egy érdekes aspektust Havasi Dániel.
A tárlat június végéig tekinthető meg.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.