Valóban megszűnik az Arrabona Ételbár? (GALÉRIA)
2022. augusztus 2. 18:00
Körülbelül egy éve lehet sejteni és elterjedt a városban, hogy megvannak számlálva a 42 esztendős Arrabona Ételbár napjai. Azt, hogy a hivatalosan nem publikált hír mára körbement, mutatja, hogy az egyik népszerű Facebook-csoportban (Győr Összefog) egy hozzászóló kész tényként állította. Mi annak rendje szerint kitesszük azért utána a kérdőjelet, annak dacára, hogy a témáról tájékozódva kétségünk sincs arról, hogy a hír igaz, még ha nem is fogja ma hivatalosan senki megerősíteni.
Körülbelül egy évvel ezelőtt derült ki, hogy az áruházat is birtokló – több mint félszáz, jobbára budapesti cégből álló – tulajdonosi körnek tervei vannak az 1980 óta áruházként működő Arrabona két emeletével, míg a hagyományosan élelmiszerüzletként működő földszint a Sparé, s nyilván az is marad. Az első és második emeletet átalakítják és bérbe adják különböző cégeknek, az első emeleten valószínűleg ruhaüzletek fognak működni. Ez a vevők szemszögéből nézve még nem számítana gyökeres változásnak, a második emeletről napvilágot látott elképzelések azonban már markánsan átírják a mai Arrabona életét. Oda ugyanis klinikát képzeltek el műtőhelyiségekkel, s a jelenlegi információnk szerint a bérbe vevő a tulajdonosi körből kerül ki, és egészségszolgálatót üzemeltetne.
Ez az ételbár végét is jelentené, de az ott dolgozók erről még semmit nem tudnak és nem is kommentál(hat)ták nekünk a hírt. Mi úgy tudjuk – de ez már tényleg csak valószínűsíthető –, hogy az átalakításra idén még nem kerül sor.
Az Arrabona Ételbárban egyébként az ebédidők most is teltházasak, a hétvégék a ’80-as éveket idézik, amikor embergyűrű várt az asztalokra. A hely varázsához tartozik, hogy szinte alig változott az évtizedek alatt, meghitten ismerős a régi győrinek a bútor, az árlap, a falon lévő képek sora, nem beszélve a régi Győr-metszetről, ami a szembejövőt fogadja. De ami még fontosabb, hogy az itt dolgozók is régi ismerősök: maga az üzletvezető 1982-ben vette át az akkor kétéves helyet, s akad hölgy kollégája, aki már ’80-tól itt szolgál fel. Sőt, olyan is, aki ma 54 éves, belépésekor pedig 14 esztendős volt.
Az ételkínálatból is tudatosan hagytak meg régi ízeket, a májételek és a csontleves mellett alighanem mindenkinek van egy, ami szinte az ételbár jelképévé vált: ez a gombás melegszendvics.
Emlékezzünk is meg róla, amíg még ehetjük! Az ételbárban már a kezdetben 25-féle – később több mint 30-féle – ételt készítettek, egy részük az élelmiszerosztály csemegepultjánál landolt, két emelettel lejjebb. A specialitást jelentette az eredeti recept alapján sült gombás melegszendvics, amiből naponta 1000–1200 fogyott, s ma is ugyanabban a negyvenkét éves sütőben sütik, amiben a szendvicset kitaláló első vezető, Pető István készítette annak idején. Az áruház ötéves évfordulójáig 1 milliót adtak el belőle. (Kisalföld, 1985. márc. 8.)
És most lássuk, mi az a 7 dolog, amit talán ön se tudott az Arrabonáról!
- Az áruház 1980. április 29-én nyitott, a sor aznap a Baross útig állt, kordont állítottak. Ezrek tolongtak kint, két és fél ezren odabent a 9300 négyzetméteres épületben.
- Nyitásakor a legnagyobb sláger az Alma szappan volt az Arrabona Szövetkezeti Áruházban.
- Az akkor szenzációnak számító mozgólépcsőt tudatosan építették úgy, hogy a fel- és lefelé haladóknak az emeleti helyiséget át kelljen szelni az újabb lépcsőig, s így kénytelenek legyenek keresztezni az útjukba eső osztályokat. Ez az akkor igen haladó trükk a nőknél hatékonyabb, ezért árulnak ezen a részen női ruhacikkeket.
- A pénzhiány miatt végül nem kaptak engedélyt a belkereskedelmi minisztériumtól arra, hogy egy kerengőszerű előcsarnokot hozzanak létre az akkor még zárt Bécsi udvar helyén. Pár évvel később, a Bécsi udvar kialakításakor elkészült a Baross úti bejárat az udvarra, csak akkor az Arrabonához már nem nyúltak.
- A térség legnagyobb áruháza viszonylag magas valutakerettel is tudott gazdálkodni, ennek volt köszönhető, hogy decemberben még az Arany János utcai fronton is árusított déligyümölcsöt, persze hatalmas tömeg vette körül a narancsos pultot.
- A Baross úti Csemege ABC-hez hasonlóan közvetlenül is szerződhetett a gyártókkal, kiegészítve a mindenki által ismert nagykereskedői palettát. Sőt: a Skálával szövetségben lévő Arrabona importálhatott a szocialista országokból, s egy keveset még Ausztriából is.
- Az új áruház egész Magyarországon nem lehetett volna olyan szerencsés helyzetben, mint a nyugati megyében, ahol fogták az osztrák tévét. Így a szexis reklámokból már megismerték és izgatottan várták az emberek a Fa dezodort, míg az ország más részein nem volt keletje.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.