A háborús területről jönnek hozzánk a rókák, azért nem árt óvatosnak lenni
2023. október 6. 16:36
Szeptember végén kezdődött a rókák veszettség elleni immunizálása a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakembereinek irányításával. A vakcinákat repülőgépről szórják ki az ország déli és keleti vármegyéiben, ugyanis ott a legnagyobb az esélye, hogy a veszett rókák a szomszédos országokból átruccannak – írja az egy.hu.
Akár állat, akár ember fertőződött meg a veszettség vírusával, a végeredmény halálos kimenetelű – éppen ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ez a vírus egy veszett állatról az emberbe ne juthasson át. A betegség fő terjesztője a pedig a vörös róka, a vörös róka, amelynek hazai állománya körülbelül ötvenkilencezer egyedből áll a Nébih szerint.
Dr. Pallós László országos állatvédelmi főfelügyelő úgy nyilatkozott:
A szeptember végén kezdődő őszi immunizálás a Dunától keletre eső vármegyéket érinti, ott is főleg a határtól számított 50 kilométeres sávot. Annak ellenére ugyanis, hogy nagyon jó eredményeket értünk el az elmúlt időszakban a veszettség visszaszorításának területén, és gyakorlatilag öt éven keresztül nem is találkoztunk veszettséggel hazánkban, sajnos az elmúlt egy évben ismét megjelent a betegség.
Feltételezhető, hogy a háború sújtotta Ukrajnából jöhettek át hazánk területére a veszett állatok.
Győr környékén is sok róka él, és sokszor merészkedtek be a városba is esténként, a róka jól tudja, hogy ahol ember lakik, ott táplálékot is talál. Mit kell tenni, ha szembejön velünk?
- Semmiképpen nem szabad megijedni, hiszen nagy valószínűséggel egészséges rókáról van szó, amely kitér az ember elől. Főleg, ha tapsolunk vagy kiáltunk.
- Ha a róka belopózott a kertbe és összeverekedett a kutyával, mindenképp legyünk óvatosak, mert a rókának alapvetően menekülnie kellene a kutya és az ember elől.
- Ne próbáljuk meg a rókát annyira megközelíteni, hogy testi kontaktusba kerüljünk vele. A beteg róka azonban szinte keresi a kutya vagy az ember társaságát, de akár a legkisebb külső ingerre is agresszívvé válhat, és támadásba lendülhet.
A harapás útján a kórokozót bejuttathatja az ember vagy a háziállat testébe, ezáltal megfertőzve azt. Szerencsére elmondhatjuk, hogy 1996 óta nem fordult elő emberi megbetegedés Magyarországon. Ugyanakkor világszerte évente még mindig több tízezer ember halálát okozza a veszettség.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.