Ausztriában az uniós átlagnál is drágább a benzin
2022. július 28. 19:30
Külföldön mindig drágább volt a tankolás, mint Ausztriában. Ma azonban ez fordítva van: az osztrák benzinkutak árban egyértelműen felülmúlták a környező országok benzinkutaiét. Aki turistaként érkezik vagy átutazóban tankol osztrák benzinkúton rácsodálkozik az árra: 2,049 euró literenként.
Az utazók megdöbbenése jogos, amint azt a DerStandard elemzése is mutatja. Ausztriában az uniós átlagnál többet kell fizetni a benzinért és a gázolajért – legalább egy évtizede most először.
Ausztria az üzemanyagárakat tekintve hagyományosan az EU-országok alsó harmadába tartozott. A dízel és a prémium benzin 5-15 százalékkal volt olcsóbb, mint Németországban – a benzinnél nagyobb volt a különbség, mint a gázolajnál. Idén február végén például Ausztriában még átlagosan 12,7 százalékkal kevesebbet fizettek a prémium benzinért, mint az uniós átlag; a gázolaj esetében mínusz 6,9 százalék volt. Ez euróban számolva tíz-húsz centtel olcsóbb volt literenként.
Az elmúlt hónapokban azonban Ausztria üzemanyagárai elszálltak. Június elején megfordult az évtizedes tendencia: Ausztriában most először került többe az üzemanyag, mint az EU többi részén. A múlt hét elején az uniós átlagnál 5,7 százalékkal többet fizettek az autósok a gázolajért, szuperbenzin esetében pedig 5,1 százalékkal többet.
A drágulásnak okai vannak: a bizonytalan geopolitikai helyzet, az ukrán-orosz háború, de ezek a tényezők egész Európa-szerte éreztetik negatív hatásukat. Az, hogy Ausztriában gyorsabban emelkednek az árak, mint máshol, a környező államok intézkedései miatt van.
Több EU-tagország változatos formában vezetett be árcsillapító intézkedéseket, amelyek hatással vannak a benzinárra. Ausztriában ehhez hasonló lépések nem történtek – legalábbis eddig. Németország például csökkentette energiaadóját, Olaszországban van egy kormány által előírt tankkedvezmény. Magyarország, Szlovénia és Horvátország különböző formában vezetett be árplafonokat. Magyarországon ez például csak az állampolgáraira vonatkozik, Horvátországban pedig csak az autópályán kívüli kutakra. Mindezek az intézkedések lenyomják az EU átlagos üzemanyagárait – és felfelé nyomják az osztrák árakat.
Ráadásul a schwechati OMV-finomítóban június elején baleset történt, tovább rontva az osztrák helyzetet. Azóta a rendszer a megszokott kapacitásának csak töredékével működik; a károkat valószínűleg csak őszre sikerül helyrehozni. A részben állami tulajdonú OMV ötven százalékkal látja el az osztrák piacot. A baleset következtében a nagy mennyiségeket új útvonalakon és eszközökkel kell eljuttatni a felhasználókhoz, ami logisztikai problémákat - és az árak emelkedését is okozza.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.