A hazai vállalkozások nagy része informatikában a kétezres években ragadt
2022. november 6. 20:31
Az informatika folyamatosan fejlődik, azaz ami versenyképes volt tegnap, az alap elvárásként fogalmazódik meg ma és elavulttá, a hatékonyságot rontó megoldássá válhat a jövőben. Közben a hazai vállalkozások a digitalizációt tekintve úgy tűnik, hogy a kétezres években ragadtak – állítja a G7 Magazin szakírója, Pintér Róbert.
A hazai kis- és középvállalatok digitális versenyképességét mérő Digiméter adatai alapján több, követendő változásra hívja fel a figyelmet.
- Honlap helyett webáruház vagy Google térképes jelenlét. A kkv-k 79%-ának van honlapja, 55% van jelen a közösségi médiában (jellemzően a Facebook-on), 23% azon cégek aránya, amelyeknek van Google Cégem fiókja, de csak 16%-nak van webáruháza. A honlap szexi volt 20 évvel ezelőtt, a közösségi média az volt az elmúlt évtizedben, de bizonyos termékköröknél a Google térképes és saját webáruházas jelenlét ma már megkerülhetetlen.
- Saját szerver helyett felhő megoldás. A saját (fizikai) szerver használata 2020 és 2022 között 60%-ról 51%-ra csökkent, míg a VPN használata 24%-ról 12%-ra, mindeközben azonban nem változott érdemben a felhőalapú szerver / tárhely használata (32-33%-os szinten maradt).
- Telepített irodai szoftvercsomag helyett kollaboratív munkát támogató felhős megoldás. Bár jelentősen csökkent 2020-22 között az egyszerű irodai szoftvercsomagok használata (76%-63%-54%), érdemben nem változott a felhőben elérhető irodai szoftverek használata (15%-10%-12%). Nem tudni, hogy mit használhatnak azok a cégek, amelyek felhagytak az irodai szoftverek alkalmazásával.
- Személyes megbeszélés, telefon és e-mail használata helyett internetalapú videótelefonálás, telekonferencia vagy a csevegő alkalmazások. A személyes megbeszélések népszerűsége töretlen (2022-ben 87%), az e-mail használata a 2020-as 39%-ról 2022-re 61%-ra ugrott. Az e-mail előretörése egy több évtizeddel ezelőtti gyakorlatot erősít tovább. Az internetalapú videótelefonálás és a telekonferencia népszerűsége ennél jóval alacsonyabb, és mindössze 12%, ahol kollaboratív csevegő eszközt használnak.
- Excelezés helyett felhő alapú dashboard. Továbbra is a saját működésükről adatokat gyűjtő cégek kétharmada (68%) „excelezik” az adataival, miközben a cégek harmada (31%) egyszerű papíralapon (is) gyűjti az adatait 2022-ben, ami kizár minden automatizálási vagy gyors döntési lehetőséget. Mindössze a cégek ötöde (19%) gyűjti a legfontosabb adatokat egy közös felületre (dashboard).
Nem digitalizációt látunk (ami elsősorban a folyamatok átalakítása révén lehetne tartósan sikeres), hanem informatikai eszköz használatot, állapítja meg a szerző.
A témáról bővebben itt olvashat.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.