Bejelentette integrációs szándékát Győr, még tárgyalni fog Dézsi, de 33 milliárdos vízművagyont adhat a város a közösbe
2022. augusztus 30. 14:00
A tárgyaláson különösen a vízközmű-vagyon átadásának feltételeit szükséges tisztázni, s ennek eredményéről haladéktalanul be kell számolni a közgyűlésnek. A cél, hogy a legkedvezőbb feltételek legyenek elérhetőek – áll még a határozatban, amit a rendkívüli közgyűlésen, zárt ajtók mögött szavazott meg a testület. Hárman tiltakoztak az ellenzéki padsorokból.
Csaknem másfél óráig tartott a vita, amelynek részleteit nem lehet a nyilvánosság elé vinni, de magából a határozatból is kisakkozható, hogy mi lehetett a fő kérdés: a győri vízművagyon, amely az integráció része (és feltétele), cserébe az állam(i cég) veszi át a működési feladatokat, s legalább 5 százalékos tulajdonrészt szerez a Pannon-Vízben.
Az érthetőség kedvéért muszáj néhány részletet tisztázni:
- A Pannon-Víz Zrt-nek 125 önkormányzat a tulajdonosa, a legnagyobb ezek közül Győr, 61 százalékkal.
- A Pannon-Víz értéke ketté oszlik. Van maga a társaság 2,5 milliárd forint becsült értékkel. A vezetékek, víztisztítók, víztornyok pedig azoké az önkormányzatoké, ahol ezek a berendezések, létesítmények vannak. Ezek összértéke 35-38 milliárd forint körül van.
- Győrnek nagyjából 33 milliárd forintot érő vízművagyona van jelenleg.
Ezt viszi tehát be az integrációba, ha szeptember 20-ig igent mond rá a város. Most addig a pontig jutottak el, hogy a polgármester és a Pannon-Víz igazgató tárgyaljon erről. Sok lehetőséget eddig nem adott a Nemzeti Vízművek az önkormányzatoknak, csodára tehát kár is számítani. Az is igaz ugyanakkor, hogy akik eddig az önkéntes – hivatalosan ez önkéntes döntés – integrációt választották, azoknál masszívan veszteséges volt a vízműcég, így a vagyonért cserébe inkább szabadulnának a tehertől.
Győrben viszont más a helyzet, s ez az alapja leginkább az ellenzéki tiltakozásnak: a Pannon-Víz ezidáig nyereséggel zárta az éveket, még 2021-ben is 2 és fél millió forint pluszt hozott ki a mérleg. Ennek fényében luxus odaadni a 30 milliárd fölötti vagyont – állítja az ellenzék. De hozzá kell tenni, hogy ez a jelen, a jövő az igazán kérdéses az önkormányzatok számára. Tehát biztosan vannak és lesznek olyanok, akik előre menekülnek, ezért választják az integrációt.
Győrnél a döntés okát nem indokolták meg, a polgármester felolvasta a határozatot, a szándék ebből egyértelműen kirajzolódik: integrálódni, de lehetőleg a meghirdetett feltételeknél kedvezőbben. Mostantól számítva három héten belül kiderül, mi tud ebből elérni a győri tárgyalófél.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.