ChatGPT-vel írják a dolgozataikat a hallgatók, mi az ellenszer?
2023. április 14. 07:00
A plágiumszabályzatba kerültek a mesterséges intelligenciával íratott beadandók a szegedi bölcsészkaron, a Műegyetem pedig részt is vesz az MI-szűrés fejlesztésében – számolt be az Eduline.
A jó hír az emiatt aggódóknak az, hogy a számítástechnikában ott az ellenszer is: létezik felismerőprogram, amely magyarul érzékeli, ha egy szöveget a ChatGPT készített.
Az elmúlt hónapokban robbanásszerűen vált közismertté a ChatGPT, vagyis az ingyenesen is hozzáférhető, mesterséges intelligenciát (MI) használó nyelvi modell. Ez már nem a Google-fordító „bronzkori” verzióit idézi: jó minőségben fogalmas és képes sok forrást felhasználva esszét, akár beadandót is írni.
Az egyetemek előtt ott van tehát a kihívás. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) például azt közölte: a ChatGPT használatában leginkább érintett területeken már most is használnak olyan detektáló alkalmazásokat, mint például a GPTZero. Bányász Péter kiberbiztonsági szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közszervezési és Infotechnológiai Tanszékének oktatója a HVG-nek nemrég azt mondta: „Megvannak azok a módszerek, amikkel látható, hogy nem önálló munkáról van szó, bár a magyar nyelvvel, egyediségéből adódóan, a jelenlegi detektálórendszerek még nem birkóznak meg”
Az ellenszert, a GPTZerót januárban a Princeton Egyetem 22 éves számítástechnika-szakos hallgatója, Edward Tian indította el. A rendszere azon alapszik, hogy az MI sokkal kiszámíthatóbban ír, mint egy ember. Két tulajdonságát vizsgálja a beletáplált szövegeknek: egyik a „zavarodottságuk”, a másik pedig a „kiugrásaik”. Az első a véletlenszerűséget méri, hogy egy nyelvi modell számára mennyire ismerős egy-egy szöveg. Ha nem az, akkor valószínűbb, hogy ember alkotta. A második tényező a szövegen belül a mondatok összetettségére utal. Az emberek gyakran váltogatják, mennyire hosszú és bonyolult mondatokban fogalmaznak, az MI-re ez viszont kevésbé jellemző.
Az SZTE-n MI-csalás miatt még nem indult fegyelmi ügy az Eduline szerint, mert az ilyen eseteknek az objektív bizonyíthatósága még nincs kidolgozva. De több hallgató írásaival kapcsolatban is felmerült már annak gyanúja, hogy azok a ChatGPT-vel készültek. Ezért a bölcsészkaron februárban módosították a plágiumszabályzatot, melyben már az is szerepel, hogy „a plágiummal azonos elbírálás alá esik a mesterséges intelligencia bármely formájával – részben vagy egészben – készült munka” is.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.