Gyorstalpaló arról, hogyan kell majd szólítani egymást a vármegyékben
2022. június 29. 11:00
A megszólítások megfelelő alkalmazása, a címek és rangok pontos ismerete a XIX. században és a XX. század első felében a társadalmi érintkezés fontos kellékei voltak, nem megfelelő alkalmazásuk miatt akár párbajon lőhették egymást agyon a sértődős felek. Ennyire azért most nem lesz komoly a helyzet – bár ki tudja azt előre –, mindenesetre ha már újra vármegyében élünk, és főispán lesz a megyeházán, akkor nem árt, ha tisztában vagyunk a megfelelő megszólításokkal is.
Első lecke: a vármegyében méltóságos a főispán. Győr-Moson-Sopron megyében tehát Széles Sándor kormánymegbízott méltóságos Széles Sándor főispánná avanzsálna.
Azért nézzük meg a magyar társadalmi rétegek hierarchiáját, vannak itt érdekességek. A rendi örökség az emberi kapcsolatokban a XX. század közepéig szinte hiánytalanul érvényben maradt. A régi főnemesek megkövetelték a kegyelmes, illetve a méltóságos, a köznemesek pedig a tekintetes úr, asszony, kisasszony megszólítást . A kisnemes unokája is elvárta, hogy őt megsüvegeljék, azaz a paraszt előre köszönjön neki, s mindenki úrnak titulálja és kigyelmednek szólítsa, magázza. Így volt ez akkor is, ha a parasztnak több birtoka volt, mint a kisnemesnek. Az urak elvárták a magázó, önöző nyelvhasználatot (Széchenyinek köszönhetjük az „ön” elterjedését a korábbi „maga” használata helyett), miközben a nemesek többnyire csendőrpertuban tegezték a parasztokat. Csupán az idősebb földműveseket magázták és szólították leereszkedően bácsinak, illetve néninek.
A megszólítások tehát sokkal jobban kifejezték a társadalmi státuszokat és a megszólított, illetve a megszólító közötti társadalmi helyzetet. Ez is visszatérhet, úgyhogy tanuljuk meg a helyes kifejezéseket!
Második lecke: Felséges megszólítás illeti a királyt, a királynőt, a királynét és a trónörököst. Fenséges: a királyi család minden más tagja.
Harmadik lecke: főmagasságúak a bíborosok, főméltóságú a Kormányzó, a Hercegprímás (az esztergomi érsek), a herceg és néhány grófi család (ha már az is lesz). Nagyméltóságú az érsek, a belső titkos tanácsosok, a Kúria elnöke, a Legfőbb Állami Számvevőszék elnöke, a tábornoki kar tagjai altábornagytól felfelé.
Negyedik lecke: a legnagyobb kört érintő megszólítás a „méltóságos”. Ez a cím illeti meg a püspököket, a követeket, a bírókat, a vezérőrnagyokat és ezredeseket, az államtitkárokat, a miniszteri osztályvezetőket, a miniszteri tanácsosokat, Budapest főpolgármesterét, a főispánt, az alispánt, a polgármestereket, a főkapitányokat, a tankerületi főigazgatókat, a magasabb fizetési kategóriába tartozó egyetemi tanárokat és köztisztviselőket, a MÁV és a Magyar Posta igazgatóját, a főtanácsosokat. Nagyságos lesz a plébános, az alezredes és őrnagy, a miniszteri osztálytanácsos, az ítélőtáblai bíró, az országgyűlési képviselő.
Ötödik lecke (mert még mindig nincs vége): kegyelmes megszólítást illet minden további értelmiségi foglalkozású társadalmi réteget, illetve annak tagját. A kétkezi foglalkozású, önálló munkavégző mesterember, iparos pedig a tekintetes. Azért az milyen szépen hangzik, hogy tekintetes Kovács Pál burkoló vállalkozó vagy tekintetes Nagy Péter villanyszerelő mester.
Aki azt hiszi, hogy ez egy vicc, téved. A rendszerváltás óta többször is felmerült a régi megszólítás-rendszer visszaállítása, az Alkotmánybíróság is foglalkozott nem is egyszer a témával. S nagyon valószínű, hogy még fog is...
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.