Melyik emelkedik jobban: az átlagkereset vagy az infláció?
2022. április 1. 12:30
Az év első hónapjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 467 ezer 300, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 477 700 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 310 ezer 700, a kedvezményeket is figyelembe véve 322 100 forintot ért el – közölte a KSH.
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 441 ezer 900 forintra becsülhető, ez 13,7%-kal magasabb, mint egy évvel korábban.
A bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 476 ezer 800, a költségvetésben 436 ezer 200, a nonprofit szektorban pedig 479 ezer 300 forintot ért el, ami a vállalkozások körében 12,5%, a költségvetésben 12,8%, a nonprofit szektorban 32,1%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A költségvetés bruttó átlagkereset-növekedése nagy részben az egyes előmeneteli rendszerekben előre ütemezett béremeléseknek – köztük az egészségügyi szakdolgozói béremelésnek, a bírák, ügyészek illetményemelésének – köszönhető. A nonprofit szektor jelentős keresetnövekedéséhez elsősorban az járult hozzá, hogy 2021. augusztus elejétől számos oktatási intézmény, fenntartójának változása miatt, a költségvetési szektorból ebbe a szektorba sorolódott.
A bruttó átlagkereset a pénzügyi és biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (785 ezer 200 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (303 ezer 300 forint). A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 508 ezer 100, a nők esetében 427 200 forintot ért el, ami a férfiaknál 13,6, a nőknél 13,7%-os növekedést jelent egy év alatt.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete a fizikai munkát végzők körében 339 ezer 500, míg a szellemi munkát végzők esetében 594 ezer 100 forintot ért el, ami 14,2 és 13,4%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Eközben az infláció - a pénz vásárlóértékének csökkenése - 24 százalékosnak érzékelik a magyarok – a Publicus Intézet reprezentatív kutatása szerint. Ez nagyjából háromszorosa annak, amekkorát a KSH mér.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.