Mindenki tehet a választás tisztaságáért
2022. március 30. 11:41
A választók jogellenes befolyásolását, szavazatvásárlásokat, láncszavazást, szavazók szervezett utaztatását figyeli és akadályozza, dokumentálja és jelenti a Tiszta szavazás program több száz önkéntese a vasárnapi választásokon. A több tucat szavazókörben dolgozó őrszemek, jogászok és szórólaposztó önkéntesek munkája szavazóköri eredményeket dönthet el.
A Civil Kollégium Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért, az aHang és a Political Capital szövetségében szervezett Tiszta szavazás kampány célja, hogy az emberek felismerjék, megelőzzék és bejelentsék a jogsértéseket. A résztvevők meggyőződése, hogy csak a civilek részvételével lehetnek visszaélésektől mentes és tisztességes országgyűlési választások Magyarországon. Ezért telefonos forródrótot is indítottak azoknak, akiket zsarolnak, fenyegetnek, lefizetnek, és akik ilyen eseteket látnak.
– Magyarországon több ezer embert befolyásolnak a szavazati joguk gyakorlásában. Ez veszélyezteti a választások tisztaságát, ezzel Magyarország demokratikus berendezkedését – mondta Bálint Mónika, a Civil Kollégium Alapítvány ügyvezető igazgatója a budapesti Kossuth téren tartott sajtótájékoztatón szerdán. A CKA vezetője szerint a politika fontos része, hogy megpróbálják meggyőzni a választókat, de a választás előtt pénzzel vagy ajándékokkal lefizetni a kiszolgáltatott helyzetben lévő, szegénységben élő szavazókat bűncselekmény.
2018-ban az aHang és 2019-ben józsefvárosi civilek sikeresen akadályoztak meg szavazatvásárlásokat, ezzel biztosítva a helyi választások tisztaságát. Az akkori tapasztalatokkal, a Political Capital veszélyeztetett választókerületeket feltérképező elemzésével és a TASZ jogsegélyszolgálatával felvértezve minden eddiginél komolyabb, országos fellépést szerveztek a civilek a vasárnapi választásokra.
– Több száz önkéntest készítettünk fel arra, hogyan ismerhetik fel őrszemként a választási visszaéléseket. Tíz vidéki településen tartottunk választói fórumokat, a TASZ jogászai telefonos forródrótot indítottak. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a szavazatvásárlás bűncselekmény. Az igazi felelősség azé, aki lefizeti a választókat, de az olykor állásuk elvesztésével megfenyegetett emberek is börtönbe kerülhetnek, ha eladják a szavazatukat – osztotta meg tapasztalatait a CKA ügyvezetője.
Bálint Mónika azt is felsorolta, mik a legelterjedtebb választási visszaélések: választókörzetek átrajzolása, a személyes adatokkal való visszaélés, pl. ajánlások másolása, fenyegetés, nyílt szavaztatás (mások szeme láttára kell behúzni az ikszet), mások helyett szavazás, láncszavazás, a szavazólap lefényképeztetése és bemutatása, szavazatvásárlás pénzzel, ajándékkal, élelmiszerrel, a szavazók szállítása, utaztatása, akaraton kívüli regisztráció a kisebbségi névjegyzékbe vagy mozgóurna rendelése. Lehetséges, kirívóan durva csalási forma az egyes szavazatok megsemmisítése, meg nem számolása, meghamisítása is.
– Az aHang országszerte több mint ötszázezer embert tájékoztatott a választási visszaélések és csalások formáiról online, önkénteseink pedig személyesen az elmúlt hetekben az ország negyven pontján szórólapok és egyéb kiadványok terjesztésével segítették a felvilágosító munkát – számolt be Abdallah-Magdy Szabrina, az aHang országos főkoordinátora. Az aHang által toborzott „őrszemek” április 3-án több száz településen lesznek jelen, és jogászok kíséretében dokumentálják az esetleges választási visszaéléseket.
A civilek arra is felhívták a figyelmet, hogy lejt a pálya: nem egyenlő esélyekkel indulnak a jelöltek a kormánypárt média- és reklámipari túlsúlya, az állami információnak nevezett pártkampányok és a választási térkép kormánypártnak kedvező átrajzolása miatt.
– Az a célunk, hogy a választópolgárok tisztában legyenek azzal, mi sérti a választások tisztaságát, és hogyan tudnak fellépni ellene. Jogi támogatást is nyújtunk a választási visszaélések elleni törvényes fellépéshez – ezt már Döbrentey Dániel, a TASZ választási jogi programjának koordinátora mondta.
Mit tehet, aki visszaélést lát?
A TASZ jogászai elérhetők a 0630/722-33-56-os telefonszámon, továbbá a jogsegely@tasz.hu email címen. A választás napján több mint húsz szakember várja majd a hívásokat. A TASZ programvezetője arra bíztatott mindenkit, hogy politikai véleményétől függetlenül forduljon a jogsegélyszolgálathoz, ha visszaélést tapasztal.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.