Mit vihetek haza az erdőből? Gombát, agancsot?
2022. augusztus 15. 13:00
A Marcali Járási Ügyészség vagyon elleni bűncselekmények miatt emelt vádat azokkal a férfiakkal szemben, akik közül ketten megtalálták és ellopták az agancsot, míg társuk a trófeát megvásárolta annak ellenére, hogy tisztában volt az agancs eredetével.
A vád szerint a testvérpár 2021 novemberében gombászni ment a Marcali környékén lévő lakóhelyükhöz közeli erdőbe, ahol egy ismeretlen okból elhullott, a helyi vadásztársaság tulajdonában lévő gímszarvas bikát találtak. A férfiak annak reményében, hogy el tudják majd adni, levágták az állat 300.000 forint értékű trófeáját és hazavitték.
A testvérek rövid időn belül találtak vevőt, akinek elmondták, hogy az agancs lopásból származik, de a férfi így is megvásárolta azt 100.000 forintért.
Az ügyészség a Marcali Járásbíróságra benyújtott vádiratában a testvérekkel szemben elzárást, illetve pénzbüntetést, míg a vevővel szemben felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott.
A képet egy tanú bocsátotta a marcali rendőrök rendelkezésére, amelyen a megtalálás után az egyik elkövető a vad trófeájával fényképezkedik. Az emlékből így lett bizonyíték.
De adódik a kérdés: miért lopás az, ha az erőben talált agancsot hazaviszi valaki? Gombát sem szabad szedni?
A Turista Magazin internetes oldala szerint a vélasz egyértelmű egyértelmű: a talált agancsnak az erdőben a helye, ha elvisszük, akkor lopást követünk el. A vadászterületen elejtett, elfogott vad (ideértve annak trófeáját is), a hullatott agancs, a szárnyas vad jogszerűen gyűjtött tojása, az elhullott vad teteme a vadászatra jogosult tulajdona. Ha nem vadászterületről van szó, akkor annak a vadászatra jogosultnak a tulajdona, amelyiknek a vadászterületéről a vad oda került. A vadászati jog pedig a vadászterületnek minősülő terület tulajdonosát illeti meg.
De szívesen gyűjtögetünk az erdőben más erdei kincseket is, azokkal mi a helyzet? Az elhalt, fekvő fa és gally gyűjtése; toboz és díszítőlomb gyűjtése; a gomba, vadgyümölcs, virág, illetőleg gyógynövény gyűjtése; a bot, nád, sás, gyékény termelése és fű kaszálása; a fenyőgyanta gyűjtése; cserje kitermelése, élő és elhalt cserjék hajtásainak gyűjtése erdei haszonvételnek minősül. Ezen erdei haszonvételek gyakorlásának feltételeit – amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik – az erdőgazdálkodó jogosult meghatározni. A szabályok tehát lehetnek eltérőek az egyes erdőkben. Ezért mielőtt gyűjtögetésbe kezdünk, érdemes tájékozódni, engedélyt beszerezni a tulajdonostól.
Az erdei etikettről kvízt is talál ezen az oldalon.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.