Négy fenékküszöb a kiindulópontja minden fejlesztésnek
2022. május 6. 12:00
A Széchenyi-egyetem és a Szigetköz Natúrpark Egyesület csallóközi workshopot szervezett csütörtökön Bősön, ahol a két szomszédos natúrpark együttműködési lehetőségeiről, az Insula Magna projekt lehetőségeiről, hatásairól esett szó.
Bős polgármestere, Fenes Iván köszöntőjében hangsúlyozta: a program a régió jövőjét szolgálja.
„Az Insula Magna projektben az adatgyűjtés kapcsán több térségi szereplővel egyeztetünk, megszólítjuk a csallóközi településeket, a folyamatot az egyetem koordinálja. Ezt nyár végéig szeretnénk lezárni. Azt reméljük, hogy olyan programok, javaslatok indulnak el, melyek pontszerű hatásokkal lesznek megvalósulásukkal a Csallóközre - mondta Pető Péter, a Szigetköz Natúrpark Egyesület elnöke.
Dr. Mezei Katalin, a győri Széchenyi-egyetem docense, az egyik munkacsoport vezetője az Insula Magna szigetközi és csallóközi lehetőségeiről és hatásairól beszélt. A komplex kérdéseket kezelő programban - többek közt - megoldandó feladatként szerepel Szigetköz és Csallóköz ökológiai összekötése, árvízvédelme és talajvízszint-rendezése. A hosszú távú fejlesztési koncepció kialakításáról elmondta, hogy alapja maga a Duna. Az ártér rehabilitációra rácsatlakozva fenntartható programot kell kialakítani a területegység számára, mely a két oldali partnerségben megvalósítható. Szigetköz és Csallóköz európai mintaadó fejlesztési terület, hisz páratlan természeti kincs, az egyetlen szárazföldi deltavidék Európában. A fenntarthatóság is fontos elem, a gazdasági és társadalmi tényezőkre is oda kell figyelni a környezet mellett. „Bármi történik az egyik oldalon, annak biztosan hatása lesz a másikra is – fejlesztéseinket ehhez kell igazítanunk” – jelezte.
Elmondta: a kiinduló pontot a vízügyi fejlesztés jelenti, az ártér rehabilitációja, az ágrendszer vízszint-szabályozása, négy műtárgy elhelyezése. Ha ez megépül, stabilitást jelent a környezet számára. Ez a kiindulópont a projekt többi elemének.
S hogy miben kérik a csallóközi polgármesterek segítségét? A fenntarthatóság, aktív turisztika, társadalmi együttműködések mentén a helyzetfeltárásban és projektjavaslatok összegyűjtésében.
A szlovák környezetvédelmi minisztérium hogyan állt a fenékküszöbökhöz? Ez ugyanis nagyban érintene bennünket” – kérdezte és jelezte Álló Donát vajkai polgármester. „Kis-Csallóköz szempontjából ez létkérdés, elszigetelve élünk, a szlovák állam nem foglalkozik velünk. A turizmus fejleszthető, de a környezet nem használható.”
Mezei Katalin úgy válaszolt: tudomása szerint a szlovák partner elvi egyetértése megvan a négy fenékküszöbhöz. „Elvi engedélyezési tervig kell eljutnunk a projekt végére, ez még nem a megvalósításról szól” – mondta, hozzátéve, hogy amikor ez a kérdés „élesbe fordul, lehetnek ezzel kapcsolatban még egyeztetések.” Az eredeti terv ugyanis arról szól, az Öreg-Duna medrében két fenékküszöböt a szlovák, kettőt a magyar állam építhetne.
„A fenékküszöbökkel Kis-Csallóközben a talajvízszint is emelkedne?” - kérdezte egy másik polgármester.
A válasz szerint a beavatkozások jótékony hatással lesznek a talajvízszintekre, ezeken a pontokon vízszint emelkedések lehetnek, amely a talajvízszintet is emeli - modellvizsgálatok is ezt igazolják. Ez helyben gazdasági érdek is.
Makai Martina, az Innovációs és Technológiai Minisztérium képviseletében arról tájékoztatott, hogy a magyar és a szlovák vízügy elkészített három hatásvizsgálatot: felszín alatti, feletti és az ökológiait is Szigetközre és Csallóközre. Erre alapozva mondta, hogy „Csallóköznek még Szigetköznél is fontosabb érdeke lenne a négy fenékküszöb megvalósítása.” Többek közt felszín alatti kapcsolatok is újra létrejönnének a két tájegység között.
Elhangzott, hogy fontos a helyben élők támogatása, hisz mivel határfolyóról van szó, a magyar forrásból tervezett két fenékküszöbhöz is szükséges a szlovák hatóságok engedélye.
„Az Európai Bizottság közös, kiemelt uniós projekteket indított el: a Duna az egyik ilyen, olyan kutatási lehetőség, melyben a bizottság szeretne eredményt is látni, konkrét beavatkozást. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság két dokumentációt is beadott ezzel kapcsolatban. Szeretnénk elérni, hogy a térség uniós kincs legyen.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.