Rendőr-főkapitány: A migrációs tölcsér szája a déli határnál van, a nyaka meg itt
2023. február 2. 11:00
- Ismerkedős sajtóreggelit tartott a napokban, ilyen eseményt itt korábban ritkán tartottak tévéseknek, újságíróknak. Fejér vármegye rendőrségének éléről érkezett: ott is nyitott volt a média felé?
- Rendszeresen tartottuk a kapcsolatot a sajtóval, mert meggyőződésem, hogy akkor lehet jól együtt dolgozni, ha ismerjük is egymást. Gyors, korrekt tájékoztatásban és a kölcsönös bizalomban hiszek, hogy a légből kapott hírek ne terjedjenek, azok megalapozottak és ellenőrzöttek legyenek.
- Mielőtt elfoglalta volna új helyét, milyen adatokat nézett meg a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányságról?
- Amikor az ember új helyre kerül, az általános viszonyokat nézi meg, a rendőri szervezet felépítését, a lakosságszámot, a városokat, mennyi büntetőeljárás van folyamatban, az miként oszlik meg a kapitányságok között, s mik befolyásolják napi szinten a tevékenységünket. Fejér vármegyei vezetőként is tudtam, hogy Győr-Moson-Sopron migrációval eléggé terhelt, a tölcsér szája a déli határnál van, a nyaka meg itt, hisz a legtöbb migráns és embercsempész Ausztria felé próbálja meg elhagyni Magyarországot. Ennek a kezelése (is) a feladatunk…
- Ez mekkora leterheltséget jelent?
- Nagyot - rendészeti és bűnügyi szempontból is. Igaz, hullámzó, most kis szusszanást kaptunk, de tavaly szeptemberben, idekerülésemkor például egy hónap alatt 58 embercsempésszel szemben jártunk el.
- Amikor az itteni rendőri állomány létszámát megnézte, milyen feltöltöttséggel találkozott?
- Nem állunk rosszul, de itt a nyugati határszélen, ráadásul iparilag fejlett részen sok a munkaerő-elszívó tényező, ami nem kedvező a toborzás szempontjából. Emiatt nagy hangsúlyt kell fektetünk arra, hogy meg tudjuk szólítani azokat, akik ide szeretnének jönni. Igyekszünk is mindent megtenni, hogy a fiatalok megszeressék, s ezt a hivatást válasszák.
- Néhány hete a Bercsényi iskolásoknak tartottak pályaorientációs nyílt napot. Nehezítette a helyzetet, hogy éppen aznap kapott halálos késszúrást egy budapesti rendőr. Mit tudott mondani a diákoknak?
- Bízunk abban, hogy nagyon ritkán fordulnak elő ilyen esetek, s hogy sikerül ezeket elkerülni. A fiataloknak azt mondtam, hogy mi egy nagy család vagyunk, s szeretnénk, ha minél többen ennek a tagjai lennének. Aki egyszer megszereti ezt a szakmát, az soha többet nem tudja igazán elengedni: akinek kékké válik a vére, mindig az marad.
- 2020 novembere és 2022. május 31. között a kormány a járványra hivatkozva megtiltotta a rendvédelmi dolgozók felmondását, csak közös megegyezéssel lehetett leszerelni. A tilalom június 1-jén szűnt meg. Győr-Moson-Sopron vármegyében hányan szereltek le ezután?
- Pontos számot nem tudok mondani, voltak, akik éltek ezzel a lehetőséggel, de az utánpótlásbázisra mindig számíthatunk.
- Akkor úgy fogalmazok: hány üres státusz van a rendőr-főkapitányságnál?
- Számot nem szeretnék mondani, de kijelenthetem, hogy közel 90 százalékos a feltöltöttségünk.
- Győr-Moson-Sopronban az utazó bűnözéssel is komolyan számolni kell?
- Az autópálya óriási forgalmat bonyolít le, napi 13-14 ezer kamion halad át rajta. Pihenőhelyeken találkozunk bűncselekményekkel, járművek feltörésével. Ez speciális felkészültséget, rendőri műveleteket igényel.
- Győr ipari fejlődése az ország távolabbi részéről és külföldről is munkavállalók érkezésével jár. Korábban gyakoriak voltak a munkásszállós-balhék: akad dolga még ilyenekkel a rendőrségnek?
- Intenzívebb jelenléttel lehet ezt kezelni. Szerencsére nem érzem, hogy az elmúlt 5 hónapban markáns lenne, előfordul, de nem rendszerszintű.
- Települési testületi üléseken gyakran elhangzó képviselői kérdés, hogy kiváló a körzeti megbízott(ak) munkája, de gyakran átvezénylik őket a községből. Miért?
- Azzal kezdeném, hogy körzeti megbízottakkal jól feltöltött a vármegye, szinte mind a 123 székhely betöltött. Fontos, hogy a saját területükön lássanak el szolgálatot, de azt is tudomásul kell venni, hogy a kapitányság egyéb szolgálati tevékenységébe is be kell segíteniük. Ezt érzékelhetik úgy időnként adott településen, hogy valamennyivel kevesebbet van ott a körzeti megbízott, de arra törekszünk, hogy az adott településen vagy városrészen minél több szolgálati időt teljesítsen.
- Mely területet erősítené itt a rendőr-főkapitányságon?
- A közlekedésrendészeten vannak üres státuszaink, ott szükség lenne az erősítésére. Néhány kapitányságon is lenne még hely „felszerelőknek.” Alapvetően a rendészeti terület igényel kicsit több segítséget, nagyobb utánpótlást.
- Mely területet érzi a főkapitányság erősségének?
- Azt, hogy bármi történik, minden feladatot el tud látni. Elkötelezett, elhivatott, motivált állomány dolgozik itt.
- Mit kért az állománytól az első gyűlésen?
- A filozófiám az, hogy tegye mindenki a dolgát, miközben a kollégák akkor tudnak a legjobb hatékonysággal dolgozni, ha alapvetően jól érzik magukat a munkahelyükön. Fontos szempont a megfelelő légkör.
- Mekkora nyomást jelent egy rendőr-főkapitánynak a statisztika? Kívülről úgy tűnik, mintha meghatározó tényező lenne, hogy több felderített ügy és kevesebb bűncselekmény legyen…
- Igen, meghatározó a statisztika, de mellette sokkal meghatározóbb, hogy az állampolgárok szubjektív biztonságérzete jó legyen. A 2010-es évek első felében egy intézkedési kultúraváltás indult, hogy a szankcionáló rendőr képét a segítő, támogató rendőr képe váltsa fel. Ez nagyon jól sikerült. Másképp néznek ránk: ha egy rendőr áll az út mentén, tudják, hogy nem büntetni szeretne, hanem számíthatnak rá, segít, ha bajba kerülnék.
- Mennyiben számíthat a rendőrség a polgárőrökre, akik idén kevesebb pénzből gazdálkodhatnak?
- Bármikor, bárhol, bármilyen körülmények között számíthatunk rájuk. Jó példa volt erre a Pérről eltűnt kislány esete is. Igyekszünk éreztetni is megbecsülésüket, hisz önszerveződő, saját magukért tenni akaró emberek. Mindig elmondom a polgárőröknek, hogy ha egy faluban este, sötétben megy haza valaki, s lát egy megkülönböztető mellényben lévő személyt, neki teljesen mindegy, hogy az van ráírva, hogy rendőrség vagy polgárőrség. Az ő biztonságérzetét növeli, hogy valaki figyeli, s ha esetleg bajba kerül, segít neki.
- Ha jövőre ilyenkor beszélgetünk, a szakmai munkát tekintve mivel lenne elégedett?
- Ha a toborzásunk aktív maradna, minél több fiatal szeretne rendőr lenni. Emellett minőségi szakmai mutatókat remélek, az állampolgárok visszajelzése is pozitív képet mutatna, s ha a kollégáim is elégedettek lennének.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.