Vízhiány: A „még többet ugyanabból” logikája
2022. május 22. 09:00
A kormány a „Magyarország 2021. évi vízgyűjtő-gazdálkodási tervéről” szóló határozattal elfogadta Magyarország 2021. évi vízgyűjtő-gazdálkodási tervét – írta a friss Magyar Közlöny.
Ebben az áll: a vízgyűjtő-kerületek 2020-ban közzétett EU szintű nemzetközi adatai azt mutatják, hogy a felszíni víztestek mindösszesen 23–50%-a van legalább jó ökológiai állapotban. Ezek az arányok arra utalnak, hogy az európai vizeknél alig történt javulás az elmúlt 10 évben, amely megkérdőjelezheti uniós szinten is a vízkeret-irányelv (VKI) által előírt környezeti célok határidőre történő elérését.
Az intézkedések ütemezése határozza meg alapvetően a célkitűzések elérésének időpontjait. Valószínűsíthető, hogy 2027-re nem lehet az összes szükséges intézkedést megvalósítani sem Magyarországon, sem az EU-s tagországok jelentős részében. A VGT3 (Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv) előkészítése és véglegesítése idején kialakult koronavírus világjárványtól az ukrajnai háborús eseményekig ugyanis számos váratlan, nem tervezett, forráselvonást okozó körülmény merült fel, ami negatívan hathat a vízgazdálkodási és vízvédelmi célkitűzések megvalósítására. A gondolkodásmódot esetenként továbbra is a „még többet ugyanabból” logikája vezérli, amely a problémákat még több műszaki megoldással, több vegyszerrel, a mezőgazdasági vízhiányt még több, főként az olcsóbb, felszín alatti vízkivétellel akarja megoldani.
A VGT3 terv készítése idején ugyan nincsenek részleteiben elfogadott operatív programok, sem Vidékfejlesztési Program, agrártámogatási rendszer, de rendelkezésre állnak a tervezetek és a költségvetési keretek. Az intézkedések 2027-ig tartó pontos tervezése, ütemezése még nem lehetséges.
A VGT3 intézkedéseinek összesített költségigénye a teljes ciklus alatt 1898,335 milliárd forint, amelyből várhatóan 1896,2 milliárd forintot 2021-2027 közötti uniós támogatások fedeznek. Az uniós forrásból nem pályázható, de az intézkedések végrehajtási feltételeinek biztosítása érdekében feltétlenül szükséges átfogó jellegű intézkedésekre a hazai költségvetésből 2,135 milliárd forint biztosítása szükséges. A költségvetési forrásokból történő fejlesztésekre csak 2023-től kerülne sor, ennek megfelelően az éves központi költségvetési többletigény (5 évre elosztva) 500 és 300 millió forint között változik – áll a dokumentumban.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.