Városi támogatással haladnak a korral a múzeumok
2023. január 10. 09:30
Culture & Technology: Fokus Museum címmel kifejezetten múzeumok számára dolgozott ki támogatási programot az osztrák főváros. A kiállítóházak digitalizációs projektekkel pályázhatnak a maximum százezer eurós hozzájárulásra, amit a Bécsi Gazdasági Kamara bonyolít le. A nemzetközi szakmai zsűri egyelőre négy múzeum programját találta támogatásra érdemesnek, ők csaknem a maximális, százezer eurós támogatási összeget nyerték el.
A Bécsi Óramúzeum a szabadulószobák mintájára készítette el „A precízió átka” című játékát, amelyben a kiterjesztett valóság és a valódi életből vett elemek segítségével ismerhetik meg a látogatók az időmérő eszközök történelmét és az óraművek belsejében zajló mechanikus folyamatokat. A játék várhatóan 2024 őszén indul.
A Bécsi Iparművészeti Múzeum, a MAK a blockchain-technológiákat hívja segítségül, hogy még aktívabban be tudja vonni a közönségét a múzeumban kínált programok alakításába. A Bécsi Műszaki Múzeum szoftver-laboratóriumot hoz létre, hogy konzerválhassa legújabb gyűjteményét, amely az osztrák számítógépes játékkultúrát mutatja be az 1980-as évektől. Az Osztrák Filmmúzeum pedig „Kalandozások a mindennapokban” címmel a bécsiek privát filmfelvételeit szeretné megőrizni az utókornak.
Bécsben egyébként már több múzeum is kísérletezik digitális technológiákkal. A Schönbrunni Kastély nyár óta a hagyományos tárlatvezetések mellett egy 24 perces bemutatót is kínál, amelyben a nézők virtuális valóság segítségével ismerhetik meg a kastély történelmét és a Monarchia mindennapjait. Az immerzív tartalmaknak köszönhetően szinte a szemük előtt zajlik I. Ferenc József császár és Sissi élete. Megnézhetik, ahogy a komornák Sissi legendás hajzuhatagát fésülik, vagy ahogy a császárné éppen kedvenc sportjának, a lovaglásnak hódol.
A bécsi Mozart Házban tavaly szeptember óta „Mythos Mozart” címmel multimédiás élménykiállítás várja az érdeklődőket. A látogatók a kétszáz hangszórónak és ötven speciális képernyőnek köszönhetően átélhetik Mozart rekviemjének komorságát, sétálhatnak a 18. századi Bécs utcáin vagy maguk is bekapcsolódhatnak a zenélésbe. Az utolsó két teremben lenyűgöző fényjáték, zenei impulzusok és digitális képek magukkal ragadó sorozata repítenek el a történelem egyik legnagyobb zenei zsenijének világába.
– A digitális megoldásoknak köszönhetően a múzeumok nemzetközileg még láthatóbbá válnak és új, a digitális újításokra fogékony közönséget is meghódíthatnak maguknak – mondta Peter Hanke gazdasági ügyekért felelős városi tanácsnok az új támogatási alap bevezetése kapcsán.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.