Mazsolás puding és hering, kenguru szán és szauna - ünnep a nagyvilágban
2022. december 25. 15:00
Más az éghajlat, mások a hagyományok, eltérőek a lehetőségek. Kinek rénszarvas húzza, kinek kenguru, valahol a Mikulást várják, máshol a Jézuskát. A világ nagy részén megünneplik a karácsonyt, persze mindenhol másképp. Kiválogattunk néhány érdekességet.
Ausztráliában - lévén ott most nyár van - a Mikulást nyolc fehér kenguru húzza. A karácsonyi vacsorát leginkább a szabadban fogyasztják, majd vagy lemennek a tengerpartra, vagy krikettet játszanak. Új-Zélandon is hasonló a helyzet, a tengerparti pikniken hideg sonkát és jégbe hűtött sört fogyasztanak. Ausztriában Heiliger Nikolaus december 6-án ajándékozza meg a jó gyerekeket édességgel, dióval és almával. December 24-én pedig a gyermek Jézus hozza a karácsonyfát és az ajándékot. Mindenki izgatottan várja a csengettyűt, avagy a jeladást, hogy a feldíszített karácsonyfához lehet már menni...
Angliában a gyerekek levelet írnak a Mikulásnak, üzenetüket a kandallóba dobják, mivel úgy tudják, így az a kéményen át az Északi-sarkra jut. Karácsonyi különlegesség a mazsolás puding, amelybe kis ajándékot is el szoktak rejteni. Az a szerencsés, akinek az ajándékos puding jut. Angol szokás a fagyöngycsokor ajtó fölé függesztése, amit nagyon sok helyen átvettek. Állítólag szerencsét hoz. Erzsébet királynő ünnepi beszéde is a brit hagyományokhoz tartozott, ez idén már másként lesz.
A németeknél december 6-án nem csak a Mikulás, hanem Knech Ruchper, azaz a Krampusz is meglátogatja a nem elég jól viselkedő gyerekeket. Karácsonykor feldíszítik az egész házat, kertet, kerítést. Az ablakokba színes égőket, képeket raknak, Betlehemet állítanak fel még az otthonokban is. A gyerekek karácsonyi ajándéklistát készítenek, melyet rajzokkal díszítenek és éjszakára az ablakpárkányra tesznek, hogy az angyal biztosan megtalálja.
Olaszországban karácsony másnapjának estéjén látogatja meg a gyerekeket a Strega Buffana nevű jó boszorkány. Söprűn repül, a jóknak finomságot, a rosszaknak szenet visz. Az olaszok érekes szokása, hogy barátaiknak szárított lencsét ajándékoznak. Ez egyrészt a nehéz időkre emlékezteti őket, amikor lencselevessel kellett jól lakni, másrészt szerencsét hoz. Franciaországban karácsony estéjén a Mikulás tesz ajándékot a kikészített cipőkbe. A nagyobb gyerekek már elmennek a felnőttekkel az éjféli misére és csak ez után ülnek az ünnepi asztalhoz. A csehek úgy tartják, hogy szenteste csodák történnek, ezen az éjszakán megtudhatják a jövőt. Az ajándékot ugyan a Mikulás visz, de érkezését a Kisjézus jelzi csengettyűjével. Írországban zsákot tesznek ki a Mikulásnak, hogy abba tegye az ajándékokat. Meg is vendégelik: az asztalon rétest és egy üveg sört hagynak számára.
Spanyolországban a Mikulás az erkélyen mászik be karácsonykor, január 6-án pedig a három királyt várják a gyerekek, akik szintén ajándékokkal érkeznek. Portugáliában cipőkbe kerül a meglepetés, az ünnepi menü pedig hagyományosan sózott, szárított tőkehal burgonyával. Belgiumban december 6-án a Mikulás viszi a nagyobb ajándékot, a karácsonyfa alá vagy a tűzhely közelében lévő zoknikba kisebb meglepetések kerülnek. Svédországban Jultomten egy manó segítségével osztja szét az ajándékokat. Az ünnepi menü: hering és barna bab. A finnek ezen a napon sem hagyják ki a szaunázást. Karácsony napján a legtöbb finn elmegy a templomba és szeretteinek sírjához, hogy emlékükre gyertyát gyújtson. Norvégiában a pajtában hagyott csésze zabkásával tartják távol a rossz szellemeket a háztól. A feldíszített fenyőfát a családok körültáncolják. Az ukrán gyerekeknek Jégapó viszi három rénszarvas húzta szánon az ajándékot, Hópehely segít neki ezüstkék, szőrmedíszítéses ruhában, fején a korona formájú hópihével. Idén nem lesz könnyű dolguk... A lettek szerint a Mikulás a szentestétől számított tizenkét napon át hozza az ajándékot a gyerekeknek. Az ünnepi menü: barna borsó, rétes, káposzta és kolbász.
Mexikóban énekesek vonulnak az utcára, hosszú rudakra erősített csengettyűkkel és gyertyákkal, így mennek az utcákon át a templomig. Kenyában szalagokkal, virágokkal, léggömbökkel díszítik fel a templomokat, és összejön a nagy család. Libanonban már novemberben gabonamagvakat ültetnek, a kihajtott növénykéket pedig december 24-én a karácsonyfa mellé teszik. Dél-Afrikában is nagy meleg van ilyenkor, de megtartják az ünnepet. Rokonok, barátok indulnak látogatóba és visznek egymásnak finomságokat.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.