Még okosabbak lesznek az új autók
2022. május 19. 19:00
A biztonsági rendszerek közül többnek a működése új érzékelők beépítését is megköveteli, aminek a költségét a gyárak minden bizonnyal áthárítják majd a vásárlókra. 2024-től már minden új autónál kötelezővé válnak ezek a rendszerek, függetlenül attól, hogy a típus hány éve fut már az utakon - írja a Totalcar.
Az új rendszerek bevezetését hosszas viták előzték meg, részben azért, mert az autógyárak tisztában voltak azzal, hogy bevezetésük anyagi következményekkel jár. A legnagyobb hullámokat az intelligens sebességkorlátozó rendszer képességei körüli viták verték, és nemcsak a beépítési költségek miatt. Az angolul ISA (Intelligent Speed Assist) elnevezésű rendszert eredetileg ugyanis úgy akarták bevezetni, hogy aktívan gátolja a sebességtúllépést. A vezető hiába nyomott volna nagyobb gázt, az autó nem mehetett volna gyorsabban, mint az adott helyen érvényes sebességkorlátozás. A szabályozás kidolgozói természetesen tudatában voltak, hogy előfordulhatnak vészhelyzetek, amikor meg kell ugratni az autót, ezért azt megengedték volna, de csak a gázpedál nagymértékű és gyors letaposásával lehetett volna meghaladni a sebességhatárt.
A kezdeményezés akkora ellenérzést szült, hogy végül eltértek tőle. A július hatodikától beépítendő rendszertől csak annyi az elvárás, hogy hang és fényjelzéssel hívja fel a vezető figyelmét a sebességtúllépésre. Valahogy úgy, ahogy azt a navigációs rendszerek többsége már ma is megteszi. Ráadásul a rendszert kikapcsolhatóvá kellett tenni, de újabb motorindításra újra automatikusan aktivizálódik.
Máris felmerülhet a kérdés, hogy honnan tudja az autó a helyi sebességi előírást? Egy kamera olvassa le és értelmezi az útszéli táblák jelentését. Ahol nincs tábla, ott a navigációs térképen tárolt adatok nyújtanak támpontot. Ez azt jelenti, hogy amelyik autóban eddig nem volt kamera, innentől beépítik, és a navigációs térkép adataival is tisztában kell lennie az autónak. De mindkét technikai megoldás rejt csapdákat. A kamerás táblafelismerő például nem képes azonosítani az út fölé helyezett, ledes, változó kijelzést, leolvashat például teherautók hátulján elhelyezett (az adott járműre érvényes sebességkorlátozást jelző) matricát, miközben az út bal oldalán lévő táblát nem veszi észre...
A kamera képét még két új rendszer használja, az egyik a vészhelyzeti sávtartó rendszer, a másik az akadály esetén vészfékező rendszer. Az előbbi célja, hogy veszélyhelyzetben megakadályozza, hogy az autó a közlekedési sávjából kilépve letérjen az útról, vagy áttérjen a szemből érkező forgalom sávjába. A rendszer annyiban tér el a jelenlegi sávtartó rendszerektől, hogy fellépése határozottabb, a kormányt nagyobb erővel fordítja abba az irányba, hogy az autó a sávon belül maradjon. Mivel a rendszer az útjelzések alapján tájékozódik, azok hiánya vagy például az úthibák miatti értékelhetetlensége esetén automatikusan kikapcsol, de ezt hang és képi jelzéssel tudatja a vezetővel. Újabb motorindításra a rendszer automatikusan újból bekapcsol. Ha a rendszer akadályt érzékel, és a vezető nem reagál rá, akkor automatikusan, akár vészfékezést is alkalmazva állítja meg az autót – remélhetőleg az akadály előtt, de mindenképpen csökkentve az ütközés sebességét. Részben a vészfékező rendszerhez kapcsolódik a vészfékjelzés, ami azonban a vezető közbelépésére is működésbe lép. A lényege, hogy amikor az autóval vészfékeznek, a féklámpák nem egyszerűen bekapcsolódnak, hanem villognak.
Az általában rendkívül súlyos következményekkel járó elalvásos balesetek megelőzése ihlette a fáradtságra figyelmeztető rendszer kötelezővé tételét, ami már a kompakt kategóriában sem ritka extra.
Az autó elindítását megakadályozni képes alkoholszonda beszerelése egyelőre nem kötelező, de ezután ki kell építeni azt a csatlakozási lehetőséget, ahová be lehet majd kötni.
A rendszerek közül az alkoholszonda előkészítés, vészfékjelzés, az eseményadatok rögzítése és a fáradtságfigyelő rendszer nem igényel komolyabb beruházást, a többi rendszer beépítése azonban a szoftvereken kívül technikai eszközök (kamera, radar, ultrahangos radar, kijelző) beépítését igényli, ami észrevehetően emeli a költségeket. Az új rendszerekkel autóink biztonsága nő, de ennek meg kell fizetni az árát. (A Totalcar teljes cikke itt olvasható.)
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.