Okozhat a háború újabb Csernobilt?
2022. augusztus 31. 10:34
A Zaporizzsja atomerőmű az orosz csapatok megszállta után is üzemel, és időnként tűz is volt a területén. A rendkívül ingatag helyzet miatt Európa-szerte rettegnek a hírolvasók, és sokakban felidézi mindez az 1986-os csernobili
De megtörténhet-e ehhez hasonló még egyszer? Okozhat-e összeomlást egy atomerőműben ágyúzás vagy üzem közbeni baleset? Ezt a sokakat érdeklő kérdést tette fel a Heute.at újságírója az osztrák Klímaügyi Minisztérium sugárvédelmi osztályvezetőjének, Verena Eholdnak. A szakember rögtön próbált is mindenkit megnyugtatni.
A helyzet ugyanis szerinte nem hasonlítható össze a csernobili körülményekkel. 1986-ban Moszkva napokig hallgatott a balesetről, ma ez kivitelezhetetlen lenne. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség delegációja Zaporizzsjában tartózkodik, hogy tisztázza a helyzetet, információkat gyűjtsön és a kommunikáció biztonságát is megteremtse. A zaporizzsja atomerőmű hat reaktorblokkja orosz tervezésű, de mára kiterjedt biztonsági mechanizmusokkal látták el, amik megfelelnek az európai szabványoknak. Csernobilban nem volt védőburkolat, ma már a beépített biztonsági szűrők miatt a robbanás is szinte lehetetlen lenne - nyilatkozta a szakember.
Az osztrákok számára a polgári védelmi riasztás menete sem hasonlít már az 1986-oshoz. Elképzelhetetlen például, hogy egy radioaktív felhő észrevétlenül vonuljon át Európa felett: ha Ukrajnában radioaktivitás szabadulna fel, pontosan meg lehetne határozni, hogy milyen mennyiségekről van szó, milyen típusú veszélyes részecskék szabadultak el, és mi emelkedik a magasba. Ma már a meteorológusok pontosan meg tudják mondani, hogyan mozognak a légáramlatok Európa felett, milyen területeken hogyan kell reagálni.
Ha egy reaktor felrobban, az ausztriai szakértők egy órán belül reagálhatnak – jóval azelőtt, hogy a kiszivárgott radioaktivitás elérné a szövetségi állam területét. Pánikra tehát semmi ok - hangsúlyozta az osztrák sugárvédelmi osztályvezető. "Még a tulajdonképpen kizárható zaporizzsai robbanás esetén is két napba telne, amíg a radioaktivitás elérné az országot. Ha megszólal a riasztó, nyugodtan menjen haza. A híres jódtablettákat az iskolákban, óvodákban készítik el a gyerekeknek, amit ott meg is kapnak" - igyekszik mindenkit higgadságra inteni a megszólaltatott szakember. Aki szerint egy ilyen katasztrofális helyzetben a legfontosabb a tájékoztatás lenne.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.