A budapesti BKK menetjegyei is bekerültek a vizsgakérdések közé (FRISSÍTJÜK!)
2022. május 3. 08:49
A középszintű, írásbeli matekérettségin 180 perc alatt összesen 100 pontot lehet szerezni. Az első feladatlapban legfeljebb 30 pont, a második feladatrészben pedig összesen 70 pont érhető el - summázza az Eduline.
Az emeltszintű vizsgán már 4 óra áll rendelkezésre, és 51+64 pontot, azaz összesen 115 pontot lehet szerezni. Erről szintén az Eduline ír többet.
Az Oktatási Hivatal leírása a feladatok között logikai, kombinatorika, algebra, valamint statisztikai számítás.
A közép- és az emelt szintű matekérettségin egyaránt két feladatsorral találkoznak a vizsgázók, a várható feladattípusokat itt részletezik.
A ketteshez matekból is a 25 százalékot kell teljesíteni, de aki legalább a 12 százalékot elérte, még javíthat a szóbelin.
Frissítés:
- Gráfok, halmazok, geometria, mértani sorozat, térgeometria, valószínűségszámítás – többek között ilyen témakörökből kaptak feladatokat a középszintű matekérettségi első részében a diákok .
- A középszintű vizsga első feladatsora 10-12 feladatot tartalmaz, ezek megválaszolásához alapfogalmakat, definíciókat, egyszerű összefüggéseket kell ismerni. Néhány igaz-hamis állítást tartalmazó vagy egyszerű feleletválasztós feladat is előfordulhat benne.
- Kiderült: az egyik feladatban még a BKK budapesti mobiljegyei is előkerültek.
- Az első feladatlap megoldására 45 percet kaptak a diákok, utána a tanárok összeszedik a lapokat és indul a második rész.
- Matekból összesen 74 ezren érettségiznek, többségük középszinten.
Frissítés2:
Izgulhatunk, hogy a vizsgázó gyerekünk ezeket a hibákat ne kövesse el
Ha nem izgul eléggé szülőként a most vizsgázó diákért, akkor adunk okot: itt vannak a tipikus hibák, amiket matekérettségin véteni lehet.
Az Eduline 6 pontban szedte össze a tipikus hibákat.
- Az elsőt még az otthoni kapkodásban lehetett volna elkövetni, de talán mindenki elvitte magával a legális puskákat. Ezek például a függvénytáblázatok, a hagyományos zsebszámológépek, s persze kell a körző, a szögmérő, a vonalzó.
- Komoly hibának számít, ha a számítások, szöveges feladatok végeredményét, megoldását nem írják át tollal. Először ceruzával is odakörmölhetjük magunknak, de ha tollal nem húzzuk át, nem fogják beszámítani. Az ábrák maradhatnak ceruzával.
- Pontot veszít a diák, ha az eredmény mellett nem tünteti fel mindig a mértékegységet.
- Fontos, hogy a számításoknak ne csak a végeredményét, hanem a levezetését is feltüntessük. A részpontok akkor is járnak a jó részmegoldásokért, ha a végeredmény hibás.
- A feladatok végén minden olyan levezetést és végeredményt át kell húzni, ami rossznak minősül. Azt veszik ugyanis majd figyelembe, ami nincs áthúzva. És fordítva: ha a lapon ott a jó megoldás, de áthúztuk, nem értékelhetik.
- Végül a hatodik hibalehetőség: középszinten a második feladatlap 16-18. feladata közül háromból csak kettőt kell megoldani, s a jelölőnégyzetbe írni annak az egynek a sorszámát, amit szeretnénk, hanem értékelnének. Ellenkező esetben automatikusan az utolsót nem fogják figyelembe venni – még akkor sem, ha azzal több pontot szereznénk.
Frissítés3
Könnyűnek tűnhetett, de csavarokat rejt
Azt mondta egy szaktanár a középszintű matekvizsga első feladatsora láttán, hogy az utóbbi évekhez képest most egy kicsit nehezebb. Bár a témakörök alapján könnyűnek tűnhet, de csapdákat, csavarokat rejt
„Ennél láttunk már könnyebb első részt is” - idézi az Eduline a megkérdezett szaktanárt. Akad olyan feladat, ahol elég az alapfokú tudás és „rajzolgatással” is megoldhatók a feladatok. Viszont nem egy olyan feladat is várta a középszinten vizsgázókat, aminél több kérdésre is válaszolni kell, vagyis nem a megoldás menetére, hanem részkérdésekre lehet részpontokat szerezni.
Hozzátette, hogy a valószínűségszámítás és kombinatorika nem minden diák kedvence, s példaként említett egy könnyebb számolást, aminél a kérdésben szerepel az "ellentett" szó, s ezt nem feltétlenül tanulják az előkészületek során. „Az előző évekhez képest nem olyan könnyű” a mai első feladatsor.
Frissítés4
Ilyen a második feladatsor matekból
Már jócskán a második vizsgarész felett verejtékeznek a diákok, az Eduline beszámolója szerint szükségük van térgeometriai tudásukra, foglalkozni kell halmazokkal, és jó néhány statisztikai fogalmat is ismerni kell.
Egyebek között az új autók értékcsökkenéséről, iskolai fiú-lány arányokról, szőlőtermesztésről is kaptak szöveges feladatot a matekból középszinten érettségizők a második feladatsorban - közli az Eduline. Erre 135 percet kaptak, amit szabadon oszthattak be, és további két részből áll. Az első három, egyenként 9-14 pontos feladatot tartalmaz, a második pedig szintén három - egyenként 17 pontos - feladatot, amik közül kettőt kell választani.
Az Eduline-t informáló szaktanárokazt mondják: a teljes feladatsor nagyjából 25 százaléka foglalkozik a geometriával, koordinátageometriával, a trigonometriával, ugyanennyi feladat az algebrával, számelmélettel.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.