Holnap középiskolai felvételi: igazságos-e a rendszer?
2023. január 20. 14:00
Az Eduline-nak nyilatkozó szakértő szerint a felvételi rendszer nem igazságos. Radó Péter oktatáskutató azt mondja, azért nem az, mert nem lehet előre tudni, milyenek a követelmények, és valójában az általános iskolák sem készítik fel rá a diákokat.
Így a hátrányos helyzetű gyerekek esélyt sem kapnak arra, hogy felvehessék a versenyt a többiekkel”
Ezt a felkészítési lehetőséget meg kellene adni, és „még akkor sem csökkentené azokat az elképesztő különbségeket, amelyek az alacsony és a magas státuszú gyerekek teljesítménye között van” – véli Radó Péter. Hozzátette: valójában nem a középiskolai felvételi teszi szelektívvé a magyar iskolarendszert, de „ez az a pont, amikor az igazán láthatóvá válik, mégpedig egészen elképesztő és brutális mértékben”. Egyébként tíz gimnázium közül nyolc ragaszkodik a vizsgához, míg a technikumok és a szakgimnáziumok 30-40 százaléka kéri a kétszer 45 perces, híresen nehéz írásbeli kitöltését a felvételizőktől.
Ehhez tartozik a szakértő szerint az is, hogy az általános iskola végén nincs olyan „záróvizsga”, mint amilyen a középiskolákban az érettségi, aminek van egy előre megismerhető, nyilvános követelményrendszere, és fel lehet rá készülni.
Mint azt megírtuk: szombaton íratják meg a gimnáziumba, technikumba és szakgimnáziumba készülő nyolcadikosokkal a központi matematika és magyar felvételit, országszerte 56.000 nyolcadikos, 9100 hatodikos és több mint 6000 negyedikes izgulhat az eredményért.
A középiskolák egyébként többféleképpen számolhatják a pontszámot. Vagy csak az általános iskolai jegyeket veszik figyelembe, vagy a jegyeket és a mostani írásbeli eredményét együtt, de lehetőségük van arra is, hogy a kettő mellett saját szóbelit tartsanak. Az összpontszámnak legalább felét a központi írásbeli felvételi vizsga eredményének kell adnia azokban a középiskolákban, amelyek kötelezővé tették a vizsgát, de arról is az iskola dönt, hogy mindkét tárgyból kéri-e az eredményét és ha igen, egyforma súllyal esnek-e a latba. Vannak olyan iskolák, amelyek szóbelit is tartanak és csak azokat hívják be, akik az írásbelin elértek egy adott pontszámot. Ha viszont tart szóbelit az intézmény, a vizsga az összlétszám 25 százalékát határozhatja meg.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.