Feljelentenek, de hiába - milliókba kerül a vízügynek, hogy elvigye más szemetét
2022. december 26. 20:00
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság negyedéves lapjában, a Víz-Hangban Keserü Balázs ír arról, mennyi gondot okoz a vízügynek a illegális hulladék, melyet a kezelésében lévő területekre hordanak. Az elmúlt években Győrben a vagongyár mögötti Mosoni-Duna hullámtéri terület kitakarítása, Kapuváron a Kis-Rábánál 1000 köbmétert meghaladó hulladékelhagyás, a Mosonszentjánosi duzzasztó alvizén mederbe dobált tévé-képcsövek: csak néhány az utóbbi időszak legnagyobb takarításairól.
Az elmúlt években számos kormányzati projekt keretében is tettek erőfeszítéseket ezen probléma felszámolására. Sok ezer köbméter hulladéktól tisztítottuk meg működési területünket, hoztunk létre hulladékválogató tereket. Természetesen az említett projekteken kívül a fenntartási munka keretében napi szinten is „takarítottuk” vízpartjainkat, medreinket. Sőt társadalmi szervezetek, egyesületek, önkormányzatok is gyakran segítették önzetlenül ebbéli munkánkat. A sok ráfordított erőforrás ellenére sajnálatosan a probléma folyamatosan újra termelődik - jelezte.
A közelmúltban az illegális hulladékok hatósági eljárása megváltozott. A korábbi önkormányzati hatáskör átkerült a kormányhivatalokhoz. Mindemellett az Innovációs és Technológiai Minisztérium fejlesztésében egy új applikációt, az úgynevezett Hulladékradart is bevezették. SAz igazgatóságra a hulladékradaros hatósági megkeresések alapján idén 21 esetben kellett intézkedni és gondoskodni a hulladékok elszállításáról (Rábai Szakaszmérnökség 10, Szigetközi Szakaszmérnökség 6, Tatai Szakaszmérnökség 3, Hansági Szakaszmérnökség 2). A 21 eset igen eltérő volt, a széttépett egy darab pulóvertől, a konténernyi mennyiségű azbeszt palán keresztül az 1000 köbmétert is meghaladó zöldhulladékig igen széles volt a bejelentések tartalma. Két esetben III. fokú vízminőségi kárelhárítási készültséget is el kellett rendelni a hulladék ártalmatlanításnak az átlagos fenntartási költségeinket jelentősen meghaladó mértéke miatt. A hulladék mennyisége és minősége olyan volt, hogy külső vállalkozó bevonása is szükségessé vált. Mind a két esemény a Szigetközi Szakaszmérnökség területére esett: az egyik dunakiliti, a másik a győri hulladékmentesítését jelentette. Előbbi hulladék felszámolása 5,7 millió forintba, utóbbi 6 millió 967 ezer 220 forintba került.
"A felmerülő kárelhárítási költségeink Országos Vízügyi Főigazgatóság általi megtérítésének feltétele, hogy az ismeretlen hulladékelhagyóval szemben rendőrségi feljelentéssel éljünk. Sajnálatosan eddig egyik rendőrségi nyomozás sem vezetett eredményre" - olvasható a lapban.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.