Kevesebben élünk a megyében, de állítólag jobban
2022. április 19. 20:00
A gazdasági-társadalmi folyamatokat 2021-ben is meghatározták a koronavírus okozta járvánnyal kapcsolatos intézkedések. Ez is kiderül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavalyi adataiból. 2021-ben például Győr-Moson-Sopron megyében (is) kevesebben születtek, és többen haltak meg, mint az előző évben. A természetes fogyás a megye népességét 2181 fővel csökkentette.
A járvány kedvezőtlen hatásainak enyhülésével összefüggésben a foglalkoztatottak száma az országos növekedést meghaladó ütemben, négy százalékkal gyarapodott, a munkanélküliek száma a hazai csökkenéssel szemben szintén nőtt (16 %-kal) 2020 IV. negyedévéhez képest. A foglalkoztatási arány (68,7 %) a második legmagasabb, a munkanélküliségi ráta (1,6%) pedig az egyik legalacsonyabb volt a megyék és a főváros körében.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 11 %-kal magasabb volt, mint egy évvel korábban. Összege (464 ezer forint) meghaladta az országos átlagot (439 ezer forint). Átlagosan a budapesti székhelyű szervezeteknél dolgozók keresték a legtöbbet, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeiek a legkevesebbet (az országos átlag több mint 1,2-szeresét, illetve héttizedét). A bruttó és a nettó átlagkeresetek – a közfoglalkoztatottakkal együtt számítva – országosan egyaránt 8,7 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. A növekedés mértéke Budapesten volt a legkisebb (7,6 százalék), Borsod-Abaúj-Zemplénben és Győr-Moson-Sopronban pedig a legnagyobb (egyaránt közel 11 százalék). A fizikai foglalkozásúak bruttó átlagkeresete 315 ezer, a szellemieké 562 ezer forintra nőtt. A szellemi foglalkozásúak keresete a fővárosban volt a legmagasabb (650 ezer forint), Békés megyében pedig a legalacsonyabb (408 ezer forint). A fizikai foglalkozásúak esetében a két szélső értéket Győr-Moson-Sopron (395 ezer forint) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (232 ezer forint) képviselte.
Az ipar 2021. évi teljesítménye 7,2, a megyei székhelyű építőipari szervezetek termelése 19 %-kal bővült Győr-Moson-Sopron megyében. A beruházások volumene ugyanakkor 0,9%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Érdekes, hogy 55 %-kal kevesebb lakást vettek használatba, mint egy évvel korábban, a lakásépítések népességre vetített száma viszont így is jelentősen meghaladta az országos átlagot.A kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma 2021-ben emelkedett az előző évhez képest, de jelentősen elmaradt a járvány előtti szinttől. A kiskereskedelmi forgalom volumene 1,7 %-kal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, egy lakosra jutó összege 1 millió 422 ezer forint volt, az országos átlagnál (1 millió 304 ezer forint) több.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.