Kilencven éves lenne Miklós bácsi, az óvári címfestő, akinek munkái a múzeumba kerültek
2022. szeptember 15. 08:00
A Hansági Múzeum történész muzeológus, Martinschich Balázs emlékezett Miklós bácsira, aki most lenne 90 esztendős. "Németh József mosoni cipész és harangozó fiaként született 1932. szeptember 13-án. Az édesapa Mosonban telepedett le, ahol több alkalmi munkát is vállalva élt családjával. Miklós gyermekkorában sokat betegeskedett és ennek következtében, sokat volt otthon. Betegsége idején kedvenc időtöltése a rajzolás volt. Hamar kiderült, hogy érzéke is van a ceruza használatához. Általános iskola után nem volt lehetősége tovább tanulni, így 1947-ben festő inasnak jelentkezett a Kühne- gyárba. Címfestő tanulmányait a gyárban kezdte, ahol Kecskeméthi László mester vette pártfogásába.
Segédmunkásként dolgozott a Kühne gyárban, majd 1952-ben a Mofém-gyárba került, dekoratőrnek. Kötelező katonai szolgálata alatt felismerték kézügyességét és térképrajzolóként alkalmazták. 1955 után a Vendéglátóipari Vállalathoz került, ahol rajztudása mellett kirakatrendezői képességei is megmutatkoztak. Az 50-es évek második felében folyamatosan fejlesztette tudását. 1960-ban megházasodott Zsiga Magdolna könyvelővel. Házasságukból két leánygyermek született. 1962-ben szerezte meg mestervizsgáját, a Budapesti Ipartestületi székházban. Ezt követően a Mosonmagyaróvár és Vidéke Építőipari KTSZ-ben címfestő mesterként dolgozott. 1970-ben kiváltotta az iparosigazolványt és négy évig önálló kisiparosként dolgozott. A 70-es évek közepén visszahívták dekoratőrnek az Élelmiszer Kiskereskedelmi Vállalat mosonmagyaróvári kirendeltségére. 1990-ben lerokkantosították, de tovább folytatta a címfestést.
A számítógépes technika megjelenésével, a megrendelők igényei megváltoztak, így Németh Miklós munkássága háttérbe szorult ugyan, de megbecsültsége továbbra is megmaradt. Élete utolsó szakaszában Mester Miklós néven publikált különböző témájú írásokat sajtóorgánumokban. Az Iparos Újság külső munkatársaként tartotta számon, a Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület „krónikását”. 2018-as halálát követően műhelyének használati tárgyai és emblematikus, mindenki számára ismerős táblamunkái, a Hansági Múzeum gyűjteményébe kerültek."
Olvasónktól kaptuk a fenti fotót Miklós bácsiról, vélhetően sokan így emlékeznek rá. Ekkor épp a mosonmagyaróvári Honvéd Hagyomanyőrző Egyesület felszereléshez festette a katonaládájukat.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.