A karácsony is a Paradicsomban kezdődött
2022. december 25. 10:00
A szenteste két ünnepi momentumot is magában foglal, s ezeket az egyház nagy körültekintéssel kapcsolta össze. Bibliai ősanyánknak és ősapánknak, Ádámnak és Évának a nevenapja, a nyugati keresztény kultúrkörben Jézus születésének előestéje is december 24-ike. Ősidők óta ünnep volt a téli napforduló, a 325-ben összeült niceai zsinaton pedig meg is határozták, mikor van húsvét, és mikor született Jézus...
Az elmúlt évszázadokban persze a karácsony is az emberrel együtt változott. Jól el is távolodott a lényegtől, de hát mindenki másban látja a boldogulást, meg az ünnep szépségét is. Magyarországon pedig rengeteg néphagyomány, babona és szép szokás kötődik a karácsonyhoz.
A fenyőfát például csak december 24-én volt szabad bevinni a házba, mert ha hamarabb tették, akkor kapzsiságukkal felhívták magukra a gonosz szellemek figyelmét. Régen csak egy ágat vittek a szobába, annak reményében, hogy kizöldül. A középkori templomokban piros almával és - a kígyó szimbólumaként - lánccal emlékeztek meg Ádámról és Éváról. Az ágból lett a karácsonyfa, a láncból a csillogó szalagok, az almából a díszek.
A magyar népi hagyományban ezen a napon nem volt szabad kölcsönadni, mert ez elvitte a szerencsét. Ezen az éjjelen merítették az aranyos vizet, melynek egészségvarázsló szerepet tulajdonítottak. Egyes vidékeken az éjféli mise alatt a pásztorok körbejárták a templomot, és ostorcsattogtatással, kürtöléssel igyekeztek a gonoszt távol tartani. A háziállatoknak piros almát adtak, hogy egészségesek maradjanak.
Régen december 24-én böjti vacsorát ettek, s hitték, hogy a karácsonyi asztalon található ételek fontos szerepet játszanak. Bab, lencse, káposzta, hal, kalács, gyümölcs került az ünnepi asztalra. Ha ezek valamelyikéből fogyasztottak, annak sok pénzt tulajdonítottak. Éjjelre azonban a mákos bejgliből, mákos gubából valamennyit az asztalon hagytak a hazalátogató halottaknak, angyaloknak, hogy legyen mit enniük. Szentestére ma is gyakori ételek többek között a mákos guba, a hal, a halászlé, és a töltött káposzta. A magyar hagyományokban a halpikkely gazdagságot jelentett a következő esztendőre. (Most lassan az a gazdag, aki meg tudja venni...)
Az ma is jellemző, hogy az ünnepi asztal különleges díszítést kap, ínycsiklandozó finomságok kerülnek rá, és a gyerekek izgatottan várják az estét, az ajándékozást. A karácsony egyik legszimbolikusabb jelképe lett a karácsonyfa. Német eredetű a szokás, ahogy az adventi koszorút is egy evangélikus németalföldi lelkész "találta fel". Magyarországon Brunszvik Teréz állított először feldíszített fenyőfát 1824-ben. Kezdetben ehető díszekkel ékesítették, főleg almával, a bőséget szimbolizáló dióval, mogyoróval, ostyával, mézes pogácsából készült figurákkal és gyertyát is helyeztek az ágakra. A karácsony persze elképzelhetetlen szaloncukor nélkül is, ami - kevesen tudják - tipikus magyar karácsonyi édesség.
Az ajándékozás a karácsonyfa-állítás szokásánál is újabb. Talán onnan ered, hogy a betlehemezők régen kaptak apró jutalmat: ételt, pár fillért. Aztán egyre nagyobb és több lett az ajándék.
De hogy mi is az ünnep lényege? Több száz éve megfogalmazták már: az öröm és békesség, a család és gyermekség, az otthon és szülőföld ünnepe.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.