32 éve történt: Hogy zajlott Győrben a taxisblokád? Ki volt az utolsó sztrájkoló? (GALÉRIA)
2022. október 25. 08:00
1990. október 25-én jelentették be a Parlamentben a 65 százalékos üzemanyag-drágulást, este elkezdődött a tiltakozó akció. „Ha kell, akár nyolc napig is kitartunk” – hangoztatta az egyik taxis még október 26-án, pénteken. Mivel a rádiós összeköttetés volt a kulcs, ezt akkoriban még csakis a taxisok tudták volna megszervezni. A sztrájk megosztotta a közvéleményt, volt, aki „taxis-maffiázott”, más az ország közös érdekének tartotta az ügyet. Az utolsó napon már sok volt az ellenséges hang – mesélte a szerzőnek korábban az azóta elhunyt ismert taxis, Idei Tamás. A blokádot Győrben Tolnay Lajos fogta össze.
Néhai Idei Tamás úgy emlékezett, hogy ő maga a Fehérvári úton kapta a jelzést, így hát ott állt meg. Jött egy olasz kamionos ás azt kérdezte: „Sztrájk?” A taxis mondta neki, hogy „igen”, erre az olasz is keresztbe állt és lehúzta a függönyt. „Rendőrök jöttek, még nem tudták, mi folyik, dörömböltek a kamionon gumibottal. Erre kinézett, és válaszul egy doboz sört mutatott ki. Aztán a dühös jugoszlávok nekünk támadtak, persze érthető, hogy haza akartak jutni. A lakosság előtt le a kalappal, hozták az ételt, még a lakásokba is behívtak.” (K2 hetilap, 2014. okt. 25.)
Október 28-án, vasárnap reggel rendelték el a barikádok bontását, de ez nem volt egyszerű, a kamionosok közül addigra sokan lerészegedtek, s önmagukat torlaszolták el. Délelőtt 11-kor már zavartalan volt a forgalom Győrben, ám ekkor „későn érkezőként” egy bolgár kamionos hajtott a Shell-kúthoz. Megtudta, mennyivel drágult az üzemanyag és mérgében egyszemélyes tiltakozóként eltorlaszolta a főútvonalat. Ő volt tehát az utolsó győri sztrájkoló.
Ugyanerről a benzinkútról élesebb helyzetet is felidézett a már szintén eltávozott volt megyei rendőrfőkapitány, Bély László, aki a blokád idején győri kapitányként szolgált. Egy férfi a benzinkút felrobbantásával fenyegetőzött és vasrúddal hadonászott a közeledő kapitány felé. „Azt mondtam neki: tudjuk, hogy sofőrként keresi a kenyerét, de értse meg, ha nem teszi le azt a vasrudat, többé nem fog tudni vezetni. Azután sírva panaszolta el, hogy Angliában él a három hónapos babája, akit még nem is látott. Másnap bejött bocsánatot kérni a városházára, ahol felállt a válságstáb.”
A rendőrség az akkori megyei főkapitány, Takács Győző felügyelete alatt irányította az eseményeket. A forgatókönyv helyben íródott, hiszen senkinek sem lehetett bevált intézkedési terve arra, ha a vámosszabadi úton négyezer kamion áll és néhány teherautóból kiterelik a kacsákat. A Kisalföld egyébként annak idején 40 állatszállítóról írt, akik az úton rostokoltak, és a polgármester járványveszélyről tett jelentést.
Néhai Bély László úgy emlékezett: nagyon hatékony lett a rendőrség kapcsolata az akkor frissen megválasztott polgármesterrel, Kolozsváry Ernővel, akivel ezekben az emberpróbáló napokban ismerték meg egymást. „Néhány kolléga a közlekedésrendészet folyosóin aludt, matracokon, néhány órát. A három átvirrasztott nap a pályafutásom talán legnagyobb kihívása volt” – vallotta 2014-ben a volt főkapitány, és kérdésre felelve azt is elárulta: egy pillanatra sem merült fel a fegyverhasználat lehetősége.
1990: Hogy zajlott a blokád?
A Népszava október 19-én közölte, hogy „jön az 56-62 forintos benzin”. Október 25-én délután a parlamentben bejelentették a 65 százalékos drágulást, amit többek között az Öböl-háborúval indokoltak. Késő este a taxisok lezárták Budapest összes hídját, éjfél után országossá szélesedett a blokád, csatlakoztak a magán- és teherfuvarozók is. Antall József kórházban feküdt, a kormányfőt Horváth Balázs belügyminiszter képviselte.
Október 26-án hajnalra az ország főútjai és nagyobb városai blokád alatt álltak. A kormányszóvivő törvénytelennek nevezte az akciót, mivel nem jelentették be 72 órával korábban. Az Árpád hídhoz rendőri alakulatokat vezényeltek. Barna Sándor budapesti rendőrfőkapitány azt mondta: „ha parancsot kap rendőrei bevetésére a tömeg ellen, azonnal lemond”. Délben visszavonták az alakulatokat, késő este Göncz Árpád köztársasági elnök az áremelés felfüggesztését javasolta a kormánynak, és ennek függvényében kérte a taxisokat a blokád abbahagyására. Közleményt adott ki: a hadsereg nem vethető be.
Október 27-én egész nap folytak a tárgyalások a kormány és a fuvarozók között. Este: a kormány kinyilvánította, hogy az Érdekegyeztető Tanács másnapi ülésén javasolná a literenként 10 forintos kedvezményt, cserébe a blokád megszüntetéséért.
Október 28-án lassan megindult a felszámolás. Az Érdekegyeztető Tanács megállapodását aznap este aláírták, eszerint október 29-én, hétfőn 24 órától 12 forinttal csökkentik a megemelt benzinárakat. Megígérték, hogy a demonstrációban részt vevőket nem vonják felelősségre. Késő este Antall József a kórházban nyilatkozott és elismerte, hogy a kormány hibákat követett el az előkészítésnél.
(Forrás: HVG.hu, Mementó 1990: a taxisblokád története és következményei, 2010. október 25.)
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.