Azt mondták korábban Rákosfalvyék: ezért vették meg a Sforza bástyát (GALÉRIA)
2022. december 20. 18:00
A már egybevont helyrajzi számon jegyzett 2. számú épületegyüttes a bástyából és a klasszicista házból áll, ez a legnagyobb a Bécsi kapu téren, a Sforza bástya pedig valamikor a Bécsi kaput védte. A mostani közép- és időskorosztálynak pedig ifjúsága színhelye egyben: 1971- től a 2000-es évekig itt működött a Vaskakas Taverna, ahol a tatár bifsztek volt a sláger, s dobogós a rántott sertésborda Vaskakas módra meg a négy húsból álló Vaskakastál. Látjuk magunk előtt a kerámia hamutartókat, a kékfestős abroszokat, míg a várbelsőt idéző ólomsúlyú székeket a pincérek tudják igazán felidézni, mert esténként mind a 120 darabot ők rakták fel – áll a Bécsi kapu tér felújításáról is szóló Győr-történeti könyvben. A címe: Ez is a mi 50 évünk.
A most eladott Schaffer házat – amelynek megvételéről ma itt írtunk – 2007-ben egy azóta elhunyt pesti képkereskedő vette meg, aukciósházzá alakította volna, de egészsége megromlott, és támogatót sem talált. Az új tulajdonos 2019 után vízmentesítést végzett, leburkoltatta a Vaskakas tetejét is, a szerkezet amúgy jobb állapotban van, mint külseje mutatja. Vesta vörösfenyő tartja a födémeket, a statikus szerint hozzá se kell nyúlni, a bástya is erős, és tökéletes állapotban van a Vaskakasból ismert márványpadló.
Dr. Rákosfalvy Zoltán résztulajdonos korábban a könyv szerzőinek - akik egyben az Új Szó Nálunk munkatársai - azt mondta: lokálpatriotizmusból vette meg a házat, mert az örökségvédelmi hivataltól jogerős építési engedélyt kapott egy másik befektető arra, hogy társasházat építsen belőle. „Ezt skandalumnak éreztük az épület történelmi jelentősége miatt. (…) Az biztos, hogy társasház nem lesz. Egyelőre nem akarjuk mi magunk felújítani, de biztosan megtalálja a helyét, mert nincs még egy ilyen épület. Nem tartom kizártnak, hogy egyházi vagy állami érdeklődés is lesz iránta, akkor volnék a legboldogabb, ha történelmi jelentőségéhez méltó szerepet kapna. De végső esetben nem zárjuk ki a vendéglátással, turisztikával kapcsolatos elképzeléseket sem – árulta el 2022 elején a könyv készítőinek.
A ház homlokzatának rossz állapotát ma egy ponyva kendőzi el, de amíg le nem takarták, évekig két különböző színre oszlott – legalábbi sokan már így emlékezhetnek rá: egy rózsaszín és egy sárga házra.
Valójában egy filmforgatás kedvéért festették át úgy, hogy kettőnek tűnjön, mert a 19. századi német középvároshoz nem illett a ház eredeti nagy mérete. A bástya és a Schäffer-ház 2011-ben a német Magkereskedőnő (Die Samenhändlerin) című film forgatásának volt kiemelt helyszíne, belső csehsüvegboltozata is visszaköszön a „pékség” jeleneteiben. A romantikus történet többek közt a német Gönningenben játszódott 1850 körül és a legtöbb részt Magyarországon vették fel Michael Keusch filmjéhez, az operatőr Vecsernyés János volt, a producer Árpa József volt. A díszletet a győri RAS Design Kft tervezte, Rosta S. Csaba tulajdonos csalta Győrbe a produkciót. Ő beszélt erről a fent idézett könyvben:
„A Joschi (Árpa József) mesélte, hogy a filmet tíz éve nem tudja leforgatni a vállalat, mert nem találnak ideális helyszínt a régi „fachwerkes” házaknak. Rengeteg német középvárost néztek meg, de mind át van már építve. Elhívtuk a rendezőt a Bécsi kapu térre, tetszett neki, de nem volt biztos abban, hogy egy barokk belváros a megfelelő. Megmutattam az elkészült skicceket, s már el tudta képzelni, persze meggyőzően hatott az is, hogy viszonylag kis költséget igényelt az átalakítás, ráadásul letettük az asztalra a helyi műemlékvédelmi hatóság engedélyét – meséli Rosta S. Csaba. Az ökörsütéses esküvői jelenetet a Lapos Tanszék mellett, a folyóparton vették fel. Nagyon sokan vettek részt az egyhetes forgatásban: a filharmonikus zenekar, a színház tagjai, 200 győri statiszta, akik az élmény mellett napi 10 ezer forinttal gazdagodtak.”
A teret földdel és kaviccsal szórták le, a névtáblákat levették, természetesen utóbb mindent visszaállítottak. A Schäffer-ház ekkor pékséggé változott, a teret rengeteg virág díszítette. A Győr-Szol járt ekkor a legjobban, mert a produkció megvette tőle a virágokat, majd a forgatás végén visszaadta, mert nem tudott volna mihez kezdeni velük.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.