Elláttunk Pannonhalmáig az egyetemi kocka tetejéről (GALÉRIA)
2023. május 2. 20:00
Őszre készül az első ütem és már tervezik a másodikat, amelynek egyik sarkalatos kérdése – tudtuk meg Filep Bálinttól, a Széchenyi István Egyetem elnökétől – a közlekedés. Meg kell majd oldani, hogy minél kevesebb torlódással járjon az új innovációs központ pezsgő élete, ezen dolgoznak most a szakemberek a több mint 6,2 milliárd forintból épülő innovációs központ munkálatainál. Az uniós és kormányzati támogatásból készülő beruházás kivitelezője a WHB és Euro Generál.
A sajtó most először járhatott az 1976-ban épült betonkocka belsejében a kekszgyár lebontása óta, természetesen igyekeztünk megörökíteni a kilátást és a hatemeletes kocka belsejét. A 2009-es bontást követően magánbefektetőké lett a terület, majd az állam megvásárolta az egyetem számára, hogy felépülhessen az új innovációs park: az oktatás-kutatás és az ipar közös területe.
A kocka felső szintjén majd az Audi és az egyetem digitális fejlesztési központja foglal helyet, az elsőn pedig a másik partnervállalat, a Bosch.
A két tetőterasz közül az egyik víz-kutatólabornak ad helyet, a másik nyitott marad, hogy a panorámát mások is megcsodálhassák. A földszinten workshopok kapnak teret, és a másodiktól az ötödik emeletig rendezkedhet be az egyetem művészeti karának egy része. Ha pedig sikerül egy pluszforrást megszerezni, akkor a kockaépület mellett még az őszi átadásig könnyűszerkezetes épületet építenek a művészeti szakok számára, hogy műhelyt rendezhessenek be a fúrással, faragással, csiszolással játó gyakorlathoz.
A kekszgyár régi irodaépületét – mondta el kérdésünkre az elnök – nem tudják használni, rossz állapotban is van, és valamikor az első ütem átadása után le fogják bontani. Addig még elkészülnek a szükséges közművek, területrendezésre is sor kerül a kocka körül.
A bejárás előtt közös sajtótájékoztatót tartottak az ipari, politikai és oktatási szereplők, Szijjártó Péter külügyminiszter arról beszélt, hogy az „új mindent meghatározó versenyt” – amelynek során lesznek győztes és vesztes országok – az dönti el, kik tudnak folyamatosan élen járni a megújulásban. Az innovációs képességek és a kutatásfejlesztési kapacitások játsszák ebben majd a döntő szerepet, a magyar gazdaság jövője szempontjából kulcskérdés, hogyan tudnak az egyetemek a gazdasági szereplőkkel együttműködni. Ezért jönnek létre a győrihez hasonló innovációs parkok.
„Mi azt várjuk el a győri egyetemtől, és a mellette létrehozott tudományos és innovációs parktól, hogy olyan eredmények szülessenek, amelyek nyomán sikeressé tudjuk tenni Magyarországot az európai gazdaság jövőbeni sikerét meghatározó iparágnak.” Ez a jövő az elektromos autóiparon áll vagy bukik. „Magyarország eddig jól vizsgázott, az éllovasok között vagyunk, de ez olyan verseny, amiben folyamatosan a csúcson kell lenni, mert ma még kiforrás alatt van az iparág. A nyugaton remek elektromos autókat gyártanak, keleten az ehhez szükséges akkumulátorokat, a kettő egymás nélkül mit sem ér” – utalt a forró témakörre Szijjártó Péter.
Az Audi Hungária Zrt. igazgatóságának elnöke, Alfons Dintner azzal kezdte, hogy az Audi Hungária a napokban lesz 30 éves és a vállalat magyarországi sikertörténete kezdettől fogva szorosan kapcsolódik a győri tudományos és innovációs helyszínhez. De ez a kapcsolat soha nem volt egyirányú utca: az együttműködés kiváló volt és kiváló ma is. A közös gyökerekre példa a belső égésű motorok tanszékének 2007-es megalapítása vagy autómérnöki kar indulása 2015-ben.
A fenntartható jobb világ jövőbeli megoldásainak egy új otthona lesz a Tudományos és Innovációs Park – fogalmazott a vállalat elnöke.
Szászi István, a Bosch csoport vezetője pedig azt fejtegette, hogy a Bosch – amely mindig az innováció élvonalába tartozott – az egyetemmel partnerségben most egy újabb szintre emelheti az innovációs lehetőséget, hiszen ebben az épületben kooperálhatnak az egyetemi és az ipari szféra szakértői. „Egy Bosch telephely lokáció jön létre, meghosszabbított kezeként a budapesti Bosch Fejlesztési Központnak.”
Dézsi Csaba András, Győr polgármestere visszaemlékezett arra, amikor maga is részt vett a kekszgyár megmentésért folytatott tüntetéseken 2001-ben, s most örömmel nyugtázhatja, hogy az épület ismét az iparé. „A kekszgyár a dicső múlt, ez az épület pedig a fantasztikus jövő” – szögezte le.
Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő is visszatekintett az elmúlt évekre és azt mondta: a lehető legbölcsebb döntés volt, amikor a kormány az egyetemnek kínálta fel hasznosításra ezt a területet 500 méterre a campustól.
Filep Bálint, az egyetem elnöke az idáig vezető hosszú útról is megosztott néhány adatot:
- Az egyetem jogelődjét, a főiskolát 1968-ban hozták létre.
- A mai kampusz első épületei 1974-ben készültek el és az első tanévnyitó idején 1212 hallgatója volt a főiskolának.
- Az első közgazdász-szak 1992-ben indult, 1995-ben az ELTE kihelyezett tagozataként kezdődött a jogászképzés, majd megalakult a saját jogi kar.
- A 90-es évek közepén az egészségtudományi és a zenei képzések indultak el.
- 2002-ben egyetemi rangot nyert az intézmény, 2004-ben, több mint 8700 hallgatója volt.
- 2012-ben megalakult az Audi belső égésű motorok tanszéke és a járműipari kutatóközpont.
- 2015-ben az Audi Hungária járműmérnöki kar, 2016 óta egészségügyi sporttudományi és művészeti kar indulhatott el, valamint ugyanebben az évben csatlakoztak a mosonmagyaróvári és az Apáczai karok közösségei a SZE-hez.
- 2017-ben európai színvonalú új kollégiumi szárnyat adtak át. 2019-től megjelent az egyetem a nemzetközi felsőoktatási rangsoron, akkor a hallgatók száma elérte a 15 ezret. A modellváltással pedig „megkapták a lehetőséget az önálló felelősségteljes irányításra, stratégiai együttműködésben a Széchenyi István Egyetem kuratóriumával. Így a fenntartó már nem egy távoli szervezet, hanem közeli szövetséges.”
Most pedig tegyen velünk egy virtuális sétát az épületben, KATTINTSON GALÉRIÁNKRA!
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.