Kattintás a Régi Győrre: bátorságpróba volt átmászni a félelmetes Jármos hídon (GALÉRIA)
2022. október 12. 14:00
Saját emlékem a kétezres évekből, hogy a sátras uszodánál egy turistának el kellett magyaráznom, hogyan jut át kocsival a folyó másik oldalára, ami kőhajításnyira volt. Csakhogy a 2010-ben épült Jedlik híd ideje előtt ehhez végig kellett autózni a Szent István úton.
Igaz, legalább gyalog és biciklivel átjutottunk a Kis Böskén, míg a ’60-as években volt négy olyan év, amikor gyalog is kerülni kellett, mert a fából épült Jármos hidat 1965-ben lezárták. A Vásárhelyi híd, a „kis Böske” pedig csak 1969-ben épült.
Egy ennyire sűrűn változó szakaszról az emlékek is sokfélék. Valaki azt is fel tudja idézi kisgyerekkorából, hogy a gyaloghídnak ismert fahídon a kisbácsai busz – amelynek a mai Votinszky u. sarkán volt a fordulója –,egészen addig átkelt, amíg a révfalui hidat helyre nem állították. Az autóforgalom pedig akkor szűnt meg, amikor a jeges ár hordalékát berobbantották és a híd lába megsérült.
Utána maradt a séta, s még a biciklit is tolni kellett a Jármos hídon, de ha nem látta a rendőr, átkerekeztek az emberek. Igaz, egy idő után megemelték a híd első részét, attól fogva muszáj volt a lépcsőn fölcipelni a bringát.
A „félelmetes” jelzőt még ekkor, lezárása előtt megkapta a gyerekektől a Jármos híd, amikor nem is volt igazán félelmetes a lezárása utáni állapothoz viszonyítva. Egy hatvasan éveiben járó győri férfi mesélte: kisgyerekként nagynak érezte lent a lyukakat, amin átlátszott a víz. „Úgy éreztük, ki lehetne rajta esni.” Igazi virtust csak 1965. után igényelt az átkelés: miután a gyalogosforgalom is megszűnt, s nagyot kellett kerülnie például annak a sok kekszgyári dolgozónak (Kisalföld, Véglegesen lezárják, 1965. aug. 12.).
A fahíd élete azonban még nem zárult le ekkor. Miután mindkét parton felszedték az első néhány méter padlóját és korlátját, a gyerekek hat-hét méter magasságban fogócskáztak a hídlábak között. Bátorságpróbának számított a foghíjas és rozoga hídon átkelni a vízmű csövén keresztül, lovaglóülésben téve meg azt a szakaszt, ami már hiányzott a hídból.
Az ötödik híd a Jedlik híd
Sziget és Révfalu között 1888-tól lehetett átsétálni, addig révvel keltek át. Elkészült el az első tízlábú Jármos híd vörösfenyő hídlábakkal, cölöpökkel, keresztben tölgyfa gerendákkal, s összekötötte a két önálló települést, amiket csak 1905-re csatoltak Győrhöz. Ötvenhat évig szolgált az első híd, 1944-ben a német hadsereg lebontotta, s teherbíróbbat épített a rég levítézlett tízlábú helyére. Ám a visszavonulás idején 1945. március 28-án fel is robbantotta művét. A szovjetek pár nap alatt szükséghidat rögtönöztek, a város helyreállította, az ekkor használt közönséges feketefenyő sorsát pedig az 1957-es jeges ár pecsételte meg. (Forrás: Hidak Győr-Moson-Sopron megyében, 1993.). Ezt követte a Vásárhelyi, majd az autóval is használható Jedlik híd.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.