Nap mint nap elmegyünk a tizennyolc ’48-as honvéd sírja mellett Győrben (LAPOZGATÓ)
2023. március 15. 12:30
Nem teszünk úgy, mintha számunk ez mindig is magától értetődő lett volna, mert mi is a történész Tóth Vilmos könyvéből – az egyházmegyei levéltár által kiadott Credo vitam aeternam című temetői adattárból – tudjuk, hogy a győri nádorvárosi köztemetőben 18 szabadságharcos honvéd nyugszik összesen 16 sírban. Némelyik mellett gyakran el is megyünk.
Tóth Vilmos, a Győrben eltemetett katonák kilétét, nyughelyét felkutató történész kérdésünkre elmondta: a sírok állapota vegyes, kizárólag attól függően, hogy a leszármazottak gondozzák-e a temetkezési helyet. Van, amelyiket befutotta a borostyán, és olyan is akad, ami szépen gondozott, de a fémtolvajok már kikezdték a családnév betűit. A szakértő bevallotta: a maga részéről hiányolja, hogy ezek a sírhelyek nincsenek bent a köztudatban, nem részei a közös megemlékezésnek, miközben ilyensmire sok példát látunk Győrhöz közeli településeken is, Csornán, Veszprémben, a falvak közül pedig Győrasszonyfán vagy Bőnyben. Működhet ez akár valamely civil szervezet bevonásával, és arra is akad példa, hogy a megemlékezők minden évben másik honvéd sírjához zarándokolnak el, a nyughelyet így rendbe is teszik. „Kezdhetnénk akár a Horváth Gyula és Zmeskál József sírjával, az közel van a bejárathoz” – indítványozta a győri történész.
Ennél is égetőbb probléma a rangon alul kezelt sírhelyek esetében Tóth Vilmos szerint az, hogy nem állnak védettség alatt, így tehát ugyanúgy újraértékesíthetik és felszámolhatják őket, mint bárki más sírját, ha a leszármazottak nem váltják meg újra. Nemrég egy erre vonatkozó értesítés ki is került Jónás Gábor 1848-as közkatona sírjának keresztjére, reméljük, lesz, aki meghosszabbítsa, különben valószínűleg ugyanúgy el fog tűnni előbb-utóbb, mint például Egerváry József (1829-1912) honvéd százados nyughelye. Utóbbié 2011-ben már biztosan nem volt a helyén.
Tóth Vilmos hozzátette: külön egyezmény alapján más jogszabály védi a hősi sírokat, a hatályos győri rendelet pedig a díszsírokat (például Jedlik Ányosét, Zechmeister Károlyét), s vannak olyanok is, amik országos védettség alá esnek. A szabadságharcos honvédok közül négynek a nyughelye vált – Tóth Vilmos javaslatára – a Nemzeti sírkert részévé, de ők azért, mert tevékenységük országos mércével mérve is jelentős volt. A többi honvédét azonban nem védi semmi, kérdés tehát, hogy a köztemetőkről szóló helyi rendeletet nem lehet-e, nem érdemes-e kiegészíteni?
Most pedig, ha érdekli, kik nyugszanak e sírokban, lapozzon tovább! Forrásunk az említett könyv, ami megjelent 2021-ben Győrben, önkormányzati támogatással.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.