Áll a belvíz a Rabkertben és Górédűlőben
2024. január 1. 15:00
Az egyik győrieknek szólót Facebook-csoportban jelent meg ez a fotó (szilveszter napján készült) és a hozzá kapcsolódó bejegyzés:
Győr a vizek városa, így fontos, hogy a városnak és a Győr-Szolnak legyen egy belvízvédelmi akcióterve, illetve kapacitása a belvizek megelőzésére és elhárítására. A Górédűlő és a Rabkert alacsonyan fekvő, belvíz által természetszerűleg veszélyeztett terület, de mivel egyre többen életvitelszerűen laknak ott, fontos, hogy a város segítséget tudjon nyújtani baj esetén és segítsen a megelőzésben is. Nem vagyok árvízvédelmi szakember, de helyi lakosok véleménye szerint ennek első fontos lépése lehetne az árkok rendbe tétele, összefolyási pontok kialakítása, ahonnan pedig hatékonyan lehetne szivattyúzni.
A posztommal párhuzamosan egy levelet is írtam a Győr-Szolnak az alábbi kérdésekkel:
– Van-e a Győr-Szolnak vagy a városnak belvízvédelmi akcióterve?
– Hány és milyen szivattyúja van Győr-Szolnak, ezeket miként használják belvíz esetén?
A hozzászólások sora mutatja, fontos kérdés ez sokaknak.
- A vízügyi igazgatóság hatásköre.
- A Győr-Szolnak semmi köze ehhez! Írjon a vízügynek!
- NEM! Győrben a város hatásköre. Az érintett terület vizeit a gyirmóti bekötő töltésnél kialakított szivattyúzási helynél lehet átemelni, mobil szivattyúkkal.
- Győrnek van belvízvédelmi terve, természetesen. De tudomásul kell venni, hogy a folyók magas vízállásánál a gravitációs bevezetés le van zárva, szivattyúval nem lehet ugyanannyit átemelni. Értelemszerűen ilyenkor a talajvízszint is megemelkedik, tehát bőven van utánpótlása a víznek. A 01.11. belvíz védelmi szakaszon (is) még mindig 1. fokú készültség van, 2-3 napig még hasonló lesz a helyzet, ha nem jön újabb csapadék.
- Ezt meg is értettük, amíg magasabb volt a Rába. De már nem magasabb, buzgár veszély sincs, viszont jön megint egy esős hét. Ezért viszont tényleg kellene, hogy több, nem csak 2 kis teljesítményű szivattyúval menjen, már amikor megy a kiszivattyúzás.
- A buzgárnak ehhez semmi köze. A víz útja ennél bonyolultabb: Rabkerti-tóba emelik át a vizet, ami a Holt-Marcalon van, az a Nagy-Pándzsába torkollik, és csak utána jön a Rába. Tehát, közte van a Helbényi és a Tyúktelepi zsilip is, amiket még nem lehet nyitni. Plusz szivattyú megoldás lehet, ha a tó tudja fogadni a vizet.
- A tó már rég tudná fogadni a vizet! Semmi bonyolult nincs benne! Lefolyástalan területen akkor fog, akkor tud érdemlegesen csökkenni a vízszint, ha onnan kiemelik. Pont. A többi üres duma.
- Győr még mindig a folyók városa, Tata pedig a vizek városa...
Nos, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság belvízvédelméről itt lehet tájékozódni. A jelenlegi állapotot a térkép mutatja.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.