Modern Városok Program: „intézkedések” helyett a „vizsgálja meg a lehetőségét”
2023. november 3. 12:00
Magyarország Kormánya és Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata 2017. április 28-án kötött együttműködési megállapodást fejlesztések ügyében. A most megjelent rendelet lezárja a Modern Városok Programot, és ha nem is tisztázza egyértelműen, de súlyozza a még függőben lévő tervek magvalósulási esélyét. Igyekeztünk a rendeletből kibogarászni a lényeget.
Az bizonyos, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszter kezében kerül számos esetben a döntés. Nézzük az egyes pontokat!
A „vizsgálja meg a beruházás megvalósíthatóságának lehetőségét” kategóriába esett a Győr-Dunaszerdahely közötti közúti kapcsolat fejlesztése, melynek keretében 2x2 sávos út és egy új Duna-híd épült volna Vámosszabadinál. Ezt a fejlesztést már akkor sem értette mindenki, bár a kamionforgalom továbbra is jelentős, és ezzel kapcsolódhatott volna a Győrt elkerülő úthálózathoz, ami ugyancsak része volt a terveknek.
Szintén meg kell vizsgálni az új, belső keleti elkerülőút hiányzó szakaszának és egy Mosoni-Duna-híd megépítésének lehetőségét. A hatéridő 2018. december 31. volt, eddig látható nyoma annyi a beruházásnak, hogy kiirtottak egy partmenti erdősávot, a nyomvonal helyén.
Hasonló a helyzet a helyi és helyközi autóbusz-pályaudvar és vasútállomás felújításával. Itt jól érzékelhető a mostani és a korábbi kormányrendelet közötti megfogalmazásbeli különbség. Míg eredetileg „a jelenleg használt utasforgalmi épületek hasznosítási lehetőségének vizsgálatával tegye meg a szükséges intézkedéseket a városi helyi és helyközi autóbusz-pályaudvar és vasútállomás felújítása, ennek keretében új közúti alagút építése érdekében a Bartók Béla út és a Szent István út között”, most már csak „vizsgálja meg a városi helyi és helyközi autóbusz-pályaudvar és vasútállomás felújításának, ennek keretében egy új közúti alagút építésének lehetőségét” szerepel. Röviden a „tegye meg a szükséges intézkedéseket” helyett a „vizsgálja meg a (…) lehetőségét” formula az érvényes. Nem ugyanaz. Pedig talán ez a legégetőbb kérdés ma Győrben, számos jogos panasz érkezik főleg a vasúti pályaudvar állapota miatt. A határidő itt az előkészítésre 2018. december 31., a megvalósításra 2021. december 31. volt.
Az új rendelet legmeghökkentőbb pontja talán az, melyben egy új mentőállomás építése és a szükséges közúti kapcsolat kialakítása érdekében kell intézkedéseket tenni. Határidő: 2024. július 1. Nos, a mentőállomás elkészült, átadásra vár. Hasonlónak tűnik az új Digitális Fejlesztési Központ megvalósítása a Széchenyi-egyetemen. Az már működik, igaz folyamatosan fejlesztik.
Összetettebb a színház felújításának ügye. A korábbi rendeletben szerepelt, hogy meg kell vizsgálni a Győri Nemzeti Színház komplex megújításának, valamint a II. János Pál tér rehabilitációjának lehetőségét és forrásigényét, és előterjesztést kell készíteni a fejlesztés ütemezett támogatására. Hasonlóan egy új hangversenyterem és egy új konferenciaterem építéséhez.
A jelen állás szerint a színház és környezetének felújításának lehetőségét kell vizsgálni és tájékoztatni kell a kormányt az eredményről. Ütemezésről szó sincs. A hangversenyterem és a konferenciaterem esetében hasonló a helyzet, illetve még rosszabb, mert ezeknél eleve későbbi megvalósítás lehetőségéről beszél a rendelet.
A Spartacus csónakház esetében a helyreállításhoz szükséges források biztosítását írta elő a rendelet, mégpedig azonnal. Ez ugye hat éve volt. Ehhez képest most későbbi megvalósításának lehetőségének vizsgálatáról van szó. Határidő: 2024. július 1.
Egyértelmű ugyanakkor, hogy a Püspökerdő fejlesztése elmarad, az arra vonatkozó pontokat az új rendelet visszavonta. Miként a Győrt elkerülő körgyűrű befejezése sem látszik, egy új sporthotel megépítése pedig már korábban elakadt.
A Kormány a Modern Városok Program keretében elkészült Győr-Ménfőcsanak- Győrújbarát-Nyúl közötti út felújítása, a Győr és Pannonhalma közötti kerékpárút, a Petz-kórház parkoló épülete, az új fürdő az árvízvédelmi fallal együtt, a Xantus János Állatkert átfogó fejlesztése, a Széchenyi István Egyetem pedig ingatlanokhoz jutott, a volt Kekszgyár területén álló épület felújítása, átalakítása éppen most készült el. A tervezettől eltérően maradt a helyén a megyei kormányhivatal, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, igaz a részben felújított épületében.
Kérdés számos esetben tehát, hogy mi lesz a vizsgálat eredménye, hogyan dönt Lázár János. Azon múlik, mi valósulhat meg a városban. Illetve mi valósulhat meg központi forrásokból. Mert ami kimarad, a város költségvetése terhére még megépülhet. Bár most nem azokat az időket éljük.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.