Bajban a bécsi gasztronómia
2022. november 2. 09:30
A bécsi éttermek egykori betanított szakácsait és pincéreit a koronavírusjárvány miatti lezárások alatt átképezték, és egy részük nem tért vissza az ágazatba. Akkora a szakemberhiány, hogy vannak éttermek, ahol az egykori asszisztensek vagy pályaváltók vezetnek. Próbálnak talpon maradni, ha másként nem: több szabadnappal és rövidebb nyitvatartási idővel.
A működés fenntartása egyre nehezebbé válik – mondta Peter Dobcak, a bécsi iparág elnöke a Radio Vienna-nak. "Ha nem nyit ki az üzlet, bevétele sem lesz, a költségei viszont nőnek. Nagy kihívás most a túlélés és sürgősen megoldásra van szükségünk a kormány részéről. Szükséges az energiaár felső határa és az áram árának a gázártól való függetlenítése is" - idézte Peter Dobcak szavait az ORF.
Ausztriában nagy hagyománya van a Márton-napi libamenünek, a Martinigansl-nak, ami idén a korábbi éveknél is drágább mulatság lesz. Készült egy előzetes felmérés a libanapok árairól: a tíz százalékos áremelést még elfogadják a vendégek, a húsz százalék már megosztó, de az afeletti drágulás már az osztrákok számára is elfogadhatatlan. A magasabb árakat viszont nem tudják elnyelni az éttermek. Az energiaárak óriási mértékben emelkedtek Ausztriában is, egyes esetekben akár 13-szorosára is. Drágább az áru, többet kér a személyzet - minden többe kerül.
A bécsi gasztronómia több tízezer ember munkahelye. Konkrétan 33.500 alkalmazott, 6.500 bérbeadó és 600 gyakornok megélhetése függ a vendéglátástól. Miközben Ausztriában toábbra is meredeken emelkednek a fogyasztói árak. Az osztrák statisztikai hivatal gyorsbecslése szerint az infláció októberben is tizenegy százalékos, vagyis a kétszámjegyű tartományban maradt. A szakmai szövetség friss felmérése szerint az infláció egyértelmű hatással van sok fogyasztó vásárlási magatartására. A megkérdezettek több mint 80 százaléka korlátozza napi vásárlásait, 74 százalékuk inkább olcsó élelmiszert vásárol a prémium termékek helyett, 18 százalékuk pedig csak az alapvető termékeket engedheti meg magának.
- Az infláció szinte minden területet érintett, az élelmiszerek és a gasztronómia mellett ma már a ruházatban is jelentős drágulás tapasztalható - nyilatkozta Tobias Thomas, a Statisztikai Hivatal vezérigazgatója. A megkérdezettek az éttermekben és a gasztronómiában (51 százalék), az éjszakai életben, a színházban és a moziban (44 százalék), valamint a ruházati cikkekben, órákban és ékszerekben (36 százalék) látták a legnagyobb megtakarítási lehetőséget. A felmérésben összesen ezer fogyasztó vett részt.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.