860 millióba került a legdrágább ingatlan
2022. december 22. 09:00
„Magyarország egészét vizsgálva átlagosan 38,7 millió forintos áron keltek el az ingatlanok 2022-ben, ami 25%-os emelkedést mutat 2021-hoz képest. Csak Budapestet vizsgálva a lakások átlagára 55 millió forint volt, de egyre gyakrabban találkozni már 2 millió forintos négyzetméterárral az újépítésűek mellett a használt lakások esetében is.” – nyilatkozta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.
Az országos értékesítési adatok alapján
- a panelek 543,
- a téglalakások 708,
- a házak pedig 337 ezer forintos átlag négyzetméteráron voltak megvásárolhatók idén.
Az újépítésű ingatlanok átlagosan közel 740 ezer Ft/m2 összegért cseréltek tulajdonost. Eladói részről a tulajdonosok ötöde korábbi ingatlanbefektetését értékesítette, 18% nagyobb ingatlanba való költözés miatt vált meg lakásától, illetve közel 17%-ban örökségük értékesítésétől várták a hozamot, 13%-uk pedig inkább kisebb lakásra váltott. Vevői oldalról a legfőbb motiváció a befektetési célú vásárlás és a nagyobb lakásba való költözés volt, amit az első lakás megszerzése követett.
A Duna House tranzakciós adatai alapján végső vételár szempontjából a rekorder egy vidéki birtok, Bécstől és Budapesttől egyaránt másfél órányi távolságra. Az ingatlan 600 m2-es lakótérrel rendelkezik, 14 szoba található benne, abból 7 hálószobához saját fürdő tartozik, több mint 860 millió forintot fizettek érte. A skála másik végén a kistelepüléseken található, felújítandó vályogházak szerepeltek, 1-3 millió forintos értékben.
Összességében az ingatlanok közel 4%-áért fizettek az új tulajdonosok több mint 100 millió forint felett, míg 26%-ukat 20 millió forint alatt tudták megszerezni a vevők. Országosan az adásvételek majdnem 8%-ánál a négyzetméterár meghaladta az 1 millió forintot, de a fővárosban ez az arány már 24% volt.
A legnagyobb alapterülettel egy 1356 négyzetméteres, óbudai irodaház szerepelt az adatbázisban, míg a legkisebb címet egy 10 négyzetméteres, terézvárosi minigarzon nyerte el. Értékesítési idő tekintetében az ország minden részén átlagosan 3,5-5 hónapot kellett várni egy-egy tranzakció zárásához, ám az ingatlanok 3%-ára már egy héten belül megtalálták a vevőt.
A fővárosi eladásra kínált otthonok között nem ritka, hogy több mint 100 évvel ezelőtt épült házban található az ingatlan. A Duna House közreműködésével 2022-ben létrejött tranzakciók közül a legkorosabb címet egy fővárosi, III. kerületben, az óbudai Fő téren található műemlék társasház, 1750-es években épült épületrészében kialakított, felújított, kivételes hangulatú lakás szerezte meg, amit egy 260 éves, késő barokk stílusú, hatlakásos, vidéki társasház egyik lakása követett. Az árkülönbség itt is jelentős volt: a társasházi lakásért 28 millió forintot fizettek, míg a budai lakásért majdnem 120 milliót adtak.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.