Akik nem sztrájkolhatnak: a gyógypedagógusok panasza is keserves
2022. március 17. 15:29
Sokakat megfélemlítettek sokan lemorzsolódtak, nem tudjuk, mi lesz az akciónk következménye, de mindenképpen fel kellett emelnünk a szavunkat. Nagyon szeretünk dolgozni, de van az a pont, hogy éppen a tanítványaink jövője érdekében kell ezt felfüggesztenünk” - mondta a tanárnő.
A munkabeszüntetés indokait az Új Szó Nálunk számára így foglalták össze:
- A pedagógusok anyagilag és társadalmilag nincsenek megbecsülve, minimálbéren vagy az alatt kezdenek dolgozni, napi szintű megélhetésért küzdenek.
- A kormánypárti médiában félrevezették a közvéleményt, valójában 2016 óta nem volt bérrendezés.
- A munkaterhek nagymértékben megnőttek, a túlórát nem fizetik meg, sokszor nem is a megfelelő szakirányú végzettségű pedagógus megy be az órára. A minőségi oktatás hiányt szenved. Elöregedett a pedagógustársadalom, hiányzik az utánpótlás, ráadásul a gyógypedagógusok ezen belül is szűk rétegek képeznek, s így még kiélezettebben jelentkezik a probléma. A nehézségeket fokozta, hogy a kötelező oltás miatt sokan elhagyták a pályát, s nem jöttek vissza márciusban.
- Az oktatási rendszer centralizált, úgy érzik, hogy néha átgondolatlan és szakszerűtlen utasításokat kapnak.
- A minőségi oktatásra sokszor nem jut idő az adatszolgáltatás, az adminisztrációs teher miatt.
- A média szándékosan vezeti félre a társadalmat, s megalázó módon beszél a pedagógusokról. Erre példa, hogy szalagcímben jelenik meg: 10 százalékos volt a béremelés, miközben csak ágazati pótlékot emeltek és azt is kisebb mértékben, az alapbér nem változott.
A gyógypedagógusok munkáját ezen felül speciális problémák is akadályozzák:
- A munkakörülmények általában rosszak, a tantermek állapota leromlott, a fejlesztő eszközök hiányoznak. S ahová az utazó pedagógusok kijárnak, ott nem ritkán a szűk és alkalmatlan helyiségekben végzik az egyéni fejlesztéseket, amik pedig a legfontosabbak a sajátos nevelési igényű diák szempontjából.
- A kisdiákok sokszor hiányt szenvednek a számukra előírt egyéni és kiscsoportos foglakozásokban, mivel általában nincs elegendő szakember.
- A szakmába érkező gyakornokok többnyire nem rendelkeznek olyan tanult használható szaktudással és módszertannal, amivel könnyebben vennék az akadályokat a sajátos nevelési igényű diákok fejlesztéséhez. Ehhez ugyanis sok önköltséges továbbképzésre lenne szükség.
- A társadalmi érzékenyítés és akadálymentesítés pedig mostoha és gyerekcipőben jár. Alig kap figyelmet a médiában a sérültséggel élők élete, fejlesztése.
Kozmáné Gulyás Melinda hangsúlyozta: magánemberként, s nem szakszervezet vagy párt tagjaként nyilatkoznak, véleményüket pedig vállalják, még ha ezáltal hátrányok is érik őket. Munkatársaival együtt: Varga Hajnalkával, Csenkey Edinával és Nyőgér Lindával együtt.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.