Ketyeg az óra az óraátállításnak
2023. március 19. 16:00
Van, aki szerint felesleges, csak napokra összezavarja a szervezetüket az óraátállítás, másokat egyáltalán nem zavar meg. Ismerünk pilótát, aki azt vallja: ha az időeltolódás miatt merőben más napszakban landol az adott helyen, szerencsés alkatként a szervezete azonnal kapcsol, kívánni kezdi a vacsorát vagy épp a délutáni teát. A legtö9bben nem vagyunk ilyen rugalmasak: szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó ún. cirkadián ritmushoz igazodik.
„Ha ez a ritmus bármilyen okból – például éjjeli munkavégzés, alvászavar, rendszeres éjszakázás – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére” – mondja a jövő vasárnap esedékes óraátállítás okán dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa a Weborvos cikkében.
Kifejti: az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott. Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat. A cirkadián ritmusban bekövetkezett változás a következő tüneteket okozhatja: rossz közérzet, fejfájás, fáradtság, ingerlékenység, lehangoltság, koncentrációzavar, szórakozottság, emésztési zavar, étvágytalanság, álmatlanság, szívbántalmak.
Európában 1916-ban vezették be először az óraátállítást, majd hosszabb szünet után a 70-es években újra bevezették az energiafelhasználás csökkentése kedvéért. Az évek során azonban számos tanulmány kimutatta, hogy ez a hatása elhanyagolható, ezzel szemben azonban a nyári időszámítás egészségre gyakorolt káros hatása jelentősebb. Az Európai Bizottság 2018-ban ismertette a nyári óraátállítás megszüntetésére irányuló javaslatát, amelyet 2019-ben megszavaztak.
Március 26-án kell átállítani az óráinkat: hajnal 2-kor tekerjük előre a mutatót. Az Európai Unió döntése szerint 2024-ben minden országnak véglegesen át kell állnia a választott téli vagy nyári időszámításra, ezután több óraátállítás nem lesz. Így ez lehet az egyik utolsó óraátállítás, amit átélünk.
További részletek a cikkben.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.