Kemény szavak, kemény állásfoglalás a Nemzeti Pedagógus Kartól
2022. október 21. 18:00
Hat pontban foglalja össze a Nemzeti Pedagógus Kar, mi az, ami ma elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy ne legyen veszélyben „a pedagógusi közszolgálat megfelelő színvonalú ellátása, valamint a feladatellátáshoz szükséges pedagógus utánpótlás biztosítása”, mert álláspontjuk szerint ellenkező esetben ez „a magyar köznevelés, szakképzés és ezen keresztül a felnövekvő nemzedékek jövőjét veszélyezteti.”
A kar küldöttgyűlése aláhúzza, hogy a köznevelésről szóló törvény szerint: „A köznevelés közszolgálat, amely a felnövekvő nemzedék érdekében a magyar társadalom hosszú távú fejlődésének feltételeit teremti meg, és amelynek általános kereteit és garanciáit az állam biztosítja.”
Szerintük pedig ahhoz, hogy a közszolgálat, a felnövekvő nemzedék ellátása az óvodásoktól, a legnagyobbakig, a sajátos nevelési igényű gyermektől, tanulótól a kiemelkedően tehetségesig biztosított legyen, mindenekelőtt olyan felkészült és elhivatott szakemberekre van szükség, akik ezt a közszolgálatot elvégzik.
„Az államnak az egyik legfontosabb feladata – írják – gondoskodni arról, hogy megfelelő számban és minőségben álljanak rendelkezésre pedagógusok, gyógypedagógusok, oktatók, és a feladatellátást segítő munkatársak. Az oktatás területén dolgozók jelenlegi bérhelyzete, munkaidejének folyamatos növekedése veszélyt jelent a szakma utánpótlása és a közszolgálat garanciái szempontjából is. A 2013-ban érvénybe lépő életpálya modell a feladatok mellé a gazdasági változást követő bérekre tett ígéretet, melyből a feladatok megmaradtak, az ígért juttatások elmaradtak.”
A Nemzeti Pedagógus Kar Országos Küldöttgyűlése által megfogalmazottak szerint elengedhetetlen és szükséges, hogy
- A pedagógus és oktatói bérek érjék el legalább a mindenkori diplomás átlagbér 85%-át, ami megfelel az EU átlagának
- A NOKS dolgozók bérének rendezése, számának növelése, és a helyi feladatellátás igényeihez való illeszkedése
- A kötelező heti tanítási órák számának 22 órában való meghatározása, megtartva a gyógypedagógiai intézmények heti 20 és a szakszolgálati szakemberek heti 21 órás jelenlegi óraszámát. Az ezen felüli túlmunka kifizetése
- Az óvodapedagógusok heti kötelező óraszámának 30 órára való csökkentése
- A minősítési és tanfelügyeleti rendszer életszerű átalakítása
- A pedagógus hiány kezelésére a nyugdíjasok közalkalmazottként való foglakoztatásának hosszabb távú lehetősége – jelentik ki a közös állásfoglalásban.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.