Múltidéző: Győrben is 65 éve lottózunk, emlék egy döbbenetes perről (GALÉRIA)
2022. szeptember 30. 12:00
Autókból zengett a lottótviszt: innen a dal: „Kisírja majd a szemeit, ha elfeledné megvenni az e hetit.” Hatvankettőben a korabeli riport szerint csütörtök délig megtelt a zöld láda a kitöltött szelvényekkel Győrben a Kazinczy utcai és az Arany János utcai lottózóban. A Kazinczy utcai volt nagyobb, de az eladók pontosan tudták, ki hány darabbal játszik, pedig heti 4000 lottószelvényt adtak el. Az Arany János utcaiban ketten ültek az üvegablak mögött, Marika és Sanyi bácsi, előbbi lottózott, utóbbi totózott, s tippjeiket kiteszi a kirakatba. (Kisalföld, 1962. szept. 9.)
Hatvannégy volt a nyerések éve. Addig hat-hét év alatt a három történt, de a megyét felölelő győri körzetben nem volt ötös találat, csak egy négyes, az is 120 ezer forintot fizetett. Utána viszont egy éven belül nyert egy vagongyári dolgozó, valamint a Győri Állami Áruház - később Centrum –kilenctagú lottózó csoportja, s az 1,8 millió forintból mindegyikük 200 ezret kapott. A Rába moziban adták át a nyereményt ünnepélyes keretek között. (Kisalföld, 1964. máj. 10.)
Régen a tárgynyeremények is lottólázat tudtak gerjeszteni, a lakásnál elérhetőbb cél volt ’65-ben utazás Párizsba vagy Monte-Carlóba, volt, aki Moszkvicsot, panofix bundát, Kékes tévét, rádiót, szőnyeget, ágyneműt vagy élelmiszer-utalványt nyert. A helyszíni sorsolásokra műsort szerveztek, s néha Győrben húzták a lottót: a régi színházban vagy a Rába moziban. Állandó eleme volt ennek évtizedeken át a Centrum áruház divatbemutatója.
De jöjjön a per története! A győri lottószelvényárus ügyében végül a Győri Járásbíróság tett igazságot 1965-ben. A férfi jól ismerte visszatérő hölgyügyfelének számait, s amikor a győri eszpresszó alkalmazottja üdülni ment, azt mondta neki: nem baj, ha most nincs pénze, megadja később, ő meg megveszi és kitölti majd a szelvényt. „Ha nyerünk, felezünk” – tette hozzá az árus. A hölgy Mátraházán táviratot kapott: „Négyesünk van.”
Az árus perre ment, kiderült a nyerés után 25 ezres részarányt ígért neki a hölgy. Az árus úgy vallott: megbízott benne, azért is adta neki a nyertes szelvényt. A bíróság végül nem jogerősen kötelezte a hölgyet a 25 ezer forint megfizetésére, mivel ajándékozási szerződésnek tekintette a szóbeli megállapodást.
Az általunk megkérdezett jogász szerint a mára azért nem lehet teljesen átültetni a sztorit, mert nincsenek ilyen szelvényárusok. Feltehetően ezt nem ajándékozási, hanem megbízási szerződésnek minősítené a bíró. „Szerintem igazságos, méltányos döntés volt, de bevallom, pályafutásom alatt ilyen pert én még nem láttam” – fűzte hozzá a jogász.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.