Ki akar ma kamionsofőr lenni? Még havi nettó egymillióért is kevesen (INTERJÚ)
2023. április 20. 12:00
- Egy szerdai győri rendezvényen elhangzott: nagyon kevesen akarnak nem akar ma kamionsofőrök lenni, amikor hetekig nem látják a családjukat, van, hogy hetente egyszer tudnak zuhanyozni, miközben pihenőidőben attól kell tartaniuk, hogy a parkolóban bűncselekmény áldozatai lesznek. Tényleg ennyire rosszak a körülmények?
- Azért ez erős túlzás volt, zuhanyozni minden nap tudnak a gépkocsivezetők, de az igaz, hogy időnként már délután azt keresik, hol van olyan parkolóhely, ahol letusolhatnak. Amikor pedig megérkezik oda, kilóg a sor vége, s jön a dilemma, tovább tud-e menni egy másik helyig úgy, hogy ne lépje túl a vezetési idejét. Az EU-n belül a jó minőségű, infrastrukturálisan ellátott parkolók száma rendkívül szűkös.
- Ez is az oka annak, hogy a hazai rendszerből 8-10 ezer sofőr hiányzik. Uniós szinten ez mekkora szám?
- Nagyjából 500 ezerre becsülöm. A mostani 14 százalékos hiányt 20 százalékosra prognosztizálták. Borzasztóan sok a kiöregedő ebből a szakmából, s nincs utánpótlás.
- Miért nincs? Hisz a fizetés talán már megközelíti a nyugat-európai szintet.
- A magyarországi bérek nagyságrenddel emelkedtek most is, mert áprilistól megváltoztak a napidíj-szabályok. Most már 85 euró nemzetközi és 9000 forint belföldi napidíj adható a korábbi 60 euró illetve 3000 forint helyett. A zsebbe kerülő jövedelem most már versenyképes egy osztrák sofőr bérével.
- Konkretizáljuk: mennyit visz haza egy tehergépjármű-vezető?
- 800 ezer és 1,2 millió forint közötti összegről van szó: cégtől és kinn (külföldön) töltött időarányról is függ. Ha valaki kényelmesebb munkarendben dolgozik és hetente itthon van, ott alacsonyabb bér jön össze, de aki három hétig úton van - s utána egy hetet itthon - ott azért az egymillió körüli jövedelem jellemző.
- Úgy tűnik azonban, hogy ez már nemcsak a pénzről szól...
- Így van. Nincs megfelelő infrastruktúra, a fiatalokat nehéz bevonni. Más ágazatok elszívják a munkaerőt, hiszen ha valaki megteheti, hogy minden nap otthon alszik, s csak 20-30 százalékkal keres kevesebbet, lehet, hogy azt választja: a kényelem fontos szempont. Ma már nem akkor dolog utazni, mint pár évtizeddel ezelőtt, amikor ennek még megvolt a varázsa. Ezek mind távol tartják a fiatalokat. S van még egy súlyos bökkenő: a szakmához jutás feltételrendszerének az ára. Ma egy nagy kategóriás jogosítvány egy rakodói képesítéssel Magyarországon 800 ezer és 1 millió forint körüli összegbe kerül, s ez a képzés rossz esetben akár egy évig is elhúzódhat. Sem nappali, sem felnőttképzésben nincs jelen ez a szakma: ha valaki mégis sofőr szeretne lenni, egy évig finanszíroznia kell az életét és a képzés költségét. Ez így nagyon nehéz. Hiába keressük az elmaradott térségben lévő, szakma nélküli fiatalokat, ők erre nem lesznek képesek.
- A leendő munkáltató nem tudja ezt megelőlegezni?
- De, igen, ám röghöz kötni nem tudja a fiatalt. Korábban idehaza volt egy OFA-projekt erre, kiképeztünk 6000 gépkocsivezetőt. Nem tudjuk, hol vannak: könnyen lehet, hogy valahol Európában, vagy elhagyták a szakmát.
- A sofőrhiányra ideiglenes válasz lehet az indiai munkaerő megjelenése. Hegyeshalomba 50 indiai munkavállalót hozott egy logisztikai, szállítmányozási cég. Kényszerhelyzetben született ez a lépés?
- Hosszú ideje működik a harmadik országos gépkocsi-vezető foglalkoztatás. Ugyanaz a folyamat játszódik le, mint annak Nyugat- és Kelet-Európa között a bérek okán. Elszívtuk már az ukrán, fehérorosz, román, bolgár és szerb sofőröket: elfogytak. Messzebbre néztek a cégek, így jöttek számításba többek közt indiaiak. A tapasztalat szerint megbízhatóak, s miután az európai közlekedési kultúrát elsajátítják - például, hogy a piros lámpánál tényleg meg kell állni - abszolút vállalható munkát végeznek. Ameddig a fiatalokat nem sikerül a pályára vonzani, megoldásra van szükség. A vízi vagy vasúti áruáttereléshez infrastruktúrára, integrátori szereplőkre, eszközállományra lenne szükség - most az áruk 70-80 százaléka közúton mozog. Ha nem lesz sofőr, az ellátási lánc leállhat. Ez megtörtént pár éve az Egyesült Királyságban, s az unión belül is a határon mozgott ez a kérdés. Most egy recessziós időszakot él meg Európa, de az év második felében ismét a szállítási kapacitások növekedésének igénye jöhet.
- Hány indiai sofőr dolgozhat Magyarországon?
- Százas nagyságrendben érkeztek, de nemcsak indiai, hanem filippinó és kenyai is - családok, angolul beszélő férfiak és nők, akik aztán sofőrökként dolgoznak itteni cégeknek. Sokszor diplomás, magasan képzett emberek jönnek egy jobb élet reményében.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.