Nem lesz népszavazás a Fudan Egyetemről (FRISSÍTVE)
2022. május 18. 13:05
Elkaszálta a Fudan Egyetemre vonatkozó népszavazási kezdeményezést ma az Alkotmánybíróság (AB). Nem lesz egyébként népszavazás az álláskeresési járadékról sem, mivel ez a költségvetést érinti.
Karácsony Gergely főpolgármester tavaly júliusban jelentette be, hogy öt kérdésben népszavazást kezdeményez. Ezek közül hitelesített kettőt augusztus végén a Nemzeti Választási Bizottság, a Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadékról szólót. A két kérdés így hangzott:
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?
A két kérdés alkotmányjogi panasz miatt került a Kúria után az Alkotmánybíróság elé. A Fudan Egyetem ügyében az Ab megállapította, hogy a népszavazási kérdéssel hatályon kívül helyezni kért törvény a Kínai Népköztársasággal kötött nemzetközi szerződés végrehajtását célozza. Márpedig az abban vállalt kötelezettségek teljesítését végrehajtó törvény megváltoztatása vagy hatályon kívül helyezéséről azonban az alaptörvény alapján nem lehet népszavazást tartani.
Így a Kúria döntése is alaptörvény-ellenes, ezért azt az Ab megsemmisítette.
Az álláskeresési járadékról pedig az a az AB véleménye, hogy ez érdemben és számszakilag változtatna a központi költségvetésen, illetve annak végrehajtásán, így közvetlenül és jelentősen érintené az ország éves költségvetéséről szóló törvényt. A Kúria döntését ezzel kapcsolatban is megsemmisítették.
Ahol az érvek és több, mint 400.000 aláírás is a kukában.” – kommentálták a Facebookon a hírt.
Karácsony ugyanis január 21-én adta le az összegyűjtött íveket, a Nemzeti Választási Iroda pedig még aznap megkezdte az ívek ellenőrzését, amelyre 60 napja volt. A bizottságnak adott tájékoztatás szerint a Fudan-népszavazáshoz legalább 200 526 érvényes aláírás gyűlt össze, az álláskeresési járadékhoz pedig legalább 200.555.
Frissítés:
Tordai Bence nem érti, mi lepte meg az AB-t
Szégyenteljes döntésnek, az „alkotmányosság megerőszakolásának” hívják ellenzéki politikusok az Alkotmánybíróság döntését.
„Szégyenteljes döntést hozott az Alkotmánybíróság (Ab), és nem látni, miféle jogi aggályok merülhettek most fel, amelyeket korábban nem látott például a Kúria – reagált a Magyar Hangnak Tordai Bence. A politikus arra hivatkozott, hogy a két kérdés számos jogi fórumon keresztülment már, így rejtélyes, miért épp most döntött úgy a hivatal, hogy azok ügyében mégsem lehet népszavaztatni.
A Fudanról szóló határozathoz egyébként különvéleményt fűzött Juhász Imre, Salamon László, Schanda Balázs, Szabó Marcel és Szalay Péter alkotmánybíró – derült ki az AB tájékoztatásából .
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.