Győrújbaráton tudják: azért a víz az úr! (GALÉRIA)
2022. október 8. 13:00
Lapunk is beszámolt arról szeptember közepén, hogy felhőszakadás volt Győrújbaráton, az utakon hömpölygött a víz, a csapadék pincéket, házak udavarait öntötte el. Ennek több oka is van, címszavakban ezek:
Az egyik helyi lakos, Acsai Péter a minap például az osztotta meg az egyik győrújbarátiaknak szóló Facebook-oldalon, hogy a hegyen mért adatai alapján szeptemberben összesen 140,1 mm eső esett. Viszonyításképpen más, környékbeli értékeket is közöl:
- Győrszemere, Nagyszentpál: 107,1 mm,
- Pér, repülőtér: 87,0 mm,
- Győr, Liezen-M. u.: 62,1 mm,
- Győr, Likócs: 52,0 mm.
Megállapítható, hogy fele-harmada jutott csak ezekre a helyekre a barátiénál.
Azt is megvizsgálta, hogy az elmúlt két évben melyek voltak a legcsapadékosabb hónapok. Íme a top 5-ös lista:
- 2021. 07. (158,8 mm),
- 2022. 09. (140,1 mm),
- 2020. 08. (110,5 mm),
- 2020. 10. (105,5 mm),
- 2022. 06. (92,6 mm).
Ezek mind nyári, illetve őszi hónapok.
Itt érdemes megjegyezni, hogy Győr környékén az átlagos éves csapadékmennyiség 500-550 mm. Azaz ennek mintegy negyede esett le egy hónap alatt, idén szeptemberben Győrújbarátra. Ráadásul az sem elosztva, két alkalommal volt különösen nagy eső, 50-60 mm is leesett röpke egy óra alatt. Egy dombos településen nincs az a csatorna, ami ennyi vizet képes lenne gond nélkül elvezetni.
Ezt mondja a község polgármestere, Kóbor Attila is, akit arról kérdeztünk, mit tud tenni az önkormányzat a gondok enyhítésére.
– Tavaly nyáron már volt özönvíz szerű eső, vitt mindent a faluban, szinte nem volt olyan utca, amit ne érinett volna, három hidat, átjárót is megmozdított – emlékeztetett az ideihez hasonló esetre, s hozzáteszi: – Tulajdonképpen éves viszonylatban annyi eső esik, mint régen. De egyre többször fordul elő, hogy nagyon rövid idő alatt esik le sok. Régebben négy-öt évente volt ilyen eső, idén háromszor ért el bennünket. Ezeket is figyelembe véve arra törekszünk, hogy a legkisebb problémákkal hidaljuk át az ilyen özönvízszerű esőket.
De nem elég, hogy gyakoribbá váltak a nagy esők, a falu is megváltozott. Ezt is említi a polgármester.
– Tudomásul kell venni, hogy Győrújbaráton nagyon megugrott a lakosság létszáma. Egyre több területet építenek be. A nagyfelületű háztetők vízgyűjtőként működnek, koncentrálják a vizet. Az udvarokat, amelyek régen földesek, füvesek voltak, sok helyen letérkövezték, így jóval kevesebb az elszikkadási lehetőség. Ráadásul az ilyen lebetonozott felületeken a víz fel is gyorsul, a gyorsabban lefolyó víz pedig nagyobb kárt csinál. Aztán sok helyen a lakosok kivezetik az utcára a vizet, hiába van a rendelet, hogy azt telken belül kell megoldani. Az így összegyűlő csapadék elvezetése plusz teher.
– Régebben az árkot mindenki a háza előtt rendben tartotta. Sajnos ez most nincs így. Többször megkértük a lakosságot, legyenek szívesek az árkokat, átereszeket kitakarítani. Nem ritkán épp ellenkezőjét tapasztaljuk, a lenyírt füvet, sövényt kidobják az árokba. Ezt ha el is viszi onnan a víz, valahol meg fog állni, torlaszt okoz, ezzel meggátolja a víz elfolyását. Ez is gond. A múltkor egy helyen kimarkoltattuk az árkot, hogy biztosítsuk az elfolyást, de másfél órán belül már ott volt a lenyírt fűhalom. Egy-egy helyen lehet, hogy nem tűnik számottevőnek, de ezek összegyűlnek, torlaszt képeznek, ami megakadályozza az elfolyást – sorolta a polgármester azokat a tényezőket, amelyek az ott élőkön is múlnak.
De mindezek ismerve, ehhez igazodva kell változtatnia a helyzeten az önkormányzatnak.
– Tavaly beadtunk egy pályázatot, nyertünk is rajta. Ennek köszönhetően most kitakaríttatjuk a fő vízelvezetőket a Gárdonyi utcánál és a László utcánál, egészen a Pándzsáig. Hogy az új utak melletti árkokból, vízelvezetőkből nehogy a mi területünkön akadjon meg a víz. A területet már át is adtuk a vállalkozásnak. A Vaskérnél pedig egy védműépül, amellyel a lezúduló vizet és iszapot megfogjuk és a már meglévő, zárt rendszerbe vezetjük, hogy az útra ne jusson se a víz, se hordalék.
– Folyamatban van továbbá a Liszt Ferenc utcának és a Csárdasornak, azaz a körforgalomtól a tényői útig terjedő útszakasznak a tervezése. Nem kell mondanom, hogy a legnagyobb gondot a víz elvezetése jelenti. Ezen dolgozunk a tervezőkkel egyeztetve.
A Százszorszép lakókert külön téma, alkalmanként talán ott a legkritikusabb a helyzet, egy-egy nagy esőnél megáll a víz a házak között. A polgármester szerint az jelenti a gondot, hogy van olyan része a lakóparknak, ami mélyebben van, mint ahová a csapadéknak el kell folynia. Hiába van kivezetés a tényői útnál, odáig el kellene jutni a víznek. Közben van egy átfolyó, aminek a gyűrűit lejjebb kell tenni úgy 15 centivel, hogy meglegyen a kellő esés. Terveznek továbbá még egy kivezetés is kiépíteni. Kitakarítják továbbá az árkot, ami mellesleg a Magyar Közúté, ahhoz az ő engedélyüket kell kérni.
A Facebook-hozzászólások említik például azt, hogy többen befedték az árkokat, hogy parkolni lehessen az út mentén. Kóbor Attila szerint ez nem lehet gond, mert aki befedte, az be is csövezte, azoknak a csöveknek pedig el kell tudnia vezetni a jelentkező vízmennyiséget. A gond az, ismételte meg, hogy egyes területek alacsonyabban vannak, mint ahová a víznek ki kellene folynia.
S íme néhány hozzászólás a témához a Facebookról:
- Akik nem élnek itt legalább 35-40 éve, nem biztos, hogy tudják, hogy ahol most a Százszorszép lakópark van, ott korábban szőlőültetvény volt. Mezőgazdasági terület, nem lakópark. Valakik jól jártak, hogy ott lakópark épült, de szerintem azt is jól érzem, nem biztos, hogy az ott lakóknak is ez mostanában a véleményük. Azt el kell fogadni, hogy a településünk legalacsonyabb része az, a víz mindig is ott fog kikötni a domb azon részén. Kell az a nyílt mély árok, amiről Karcsi írt. Ha másképp nem megy, vissza kell "államosítani" azokat a telkeket, különben minden nagy esőzés alkalmával a vízben, szarban úszik az egész lakópark. Nem az a baj, hogy mezőgazdasági terület volt! A világon mindenhol építkeznek, hegycsúcsra, föld alatt, az adottságoknak megfelelő közműkialakítással! Itt is meg lett volna erre a tökéletes megoldás! Sajnos nálunk (a felszínen) a pénz MINDÍG felülírja az adottságokat, lehetőségeket! Reméljük mihamarabb lesz a korábbihoz hasonló vízelvezető!
- Így igaz, és akkor volt igazán szép az a terület. Kár hogy már mindent beton buckákká akarnak "varázsolni".
- Teljesen laikus, de nem egészen kívülálló vagyok. lehet, hogy nem kellene minden cm2- t le tér kövezni, járó lapozni? Úgy talán a talaj is több vizet tudna elnyelni! Mint fentebb írták, valamikor művelés alatt álló terület volt. Ám akkor is előfordult ilyen. Csak ritkán, és tényleg nagy esőzés után!
Visszatérve a település gyarapodására, ami a házakat illeti: aki jár-kel a faluban, láthatja, mindenhová építenek ma már. Évek óta nem kell építési engedély sem, amellyel az önkormányzat beleszólhatott a folyamatba. Sőt, idén a telekalakítási engedély kiadásának jogát is elvették az önkormányzatoktól, a kormányhivatalnál intézik, ez még ronthat az állapotokon.
Erről is beszél az egyik hozzászóló:
- Nem tudom szó nélkül hagyni azt, hogy egyesek elúsznak. Sajnálom őket, de koromnál fogva már sok mindent megéltem. A régi öregek nem ok nélkül nem építkeztek bizonyos helyekre, és nem ok nélkül ástak árkokat és takarították őket. Más tudással rendelkezünk ma, de az öregek bölcsességét meg kellene fogadni. Egyébként vagy rengeteget költünk, vagy imádkozunk.
Most tehát az a helyzet, hogy ha valaki ki tud alakítani telket, egyszerű bejelentéssel tud építkezni, gyakorlatilag bárhol. Lehet, hogy nem lakóháznak minősíti, hanem nyaralónak, de abban tud életvitelszerűen élni. Az önkormányzat pedig nem képes beleszólni.
A győrújbarátiak tehát most abban bízhatnak, hogy az elindult változtatások hatékonyak lesznek. És főleg abban, hogy nem ismétlődik meg az idei özönvizes szeptember.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.