Még maradt egy nagy feladat: Az Öreg-Duna rendezése (28. rész)
2022. november 22. 18:30
A nagy bős-nagymarosi csata egyik oldalága arról szólt, hogy semmilyen fenékküszöböt nem létesítünk... Tetejébe ez egy hivatkozási alap lenne a szlovákoknak, hogy lám-lám, nem is kell nektek az a víz, amit valójában oda kellene adnunk, hiszen ti majd kormányozgatjátok azt a keveset és akkor majd fenékküszöbökkel mégiscsak megoldjátok a problémát. Szó nem lehet róla - ezt mondta egy rádióinterjúban Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár 2012-ben, odaszúrva a szigetközieknek, akik már jóval korábban lemodelleztek egy ilyen lehetőséget. A Szigetközi Természetvédelmi Egyesület ennek alapján azt tartotta a legjobb megoldásnak - s a szakemberek szerint azóta is ez a vélemény - hogy négy fenékküszöböt kellene építeni az Öreg-Dunán, mely megoldja a vízszintemelést, ezáltal összeköthető lenne a szigetköz és a csallóközi mellékágrendszerrel.
Most ugyanis méterekkel mélyebben van az Öreg-Duna, így ha kinyitnánk az ágvégeket, minden víz kifolyna oda Szigetközből, szárazon lennének az ágak, mint az elterelése után. A nyolcvanezer aláírással támogatott népi kezdeményezés is a beáldozott Öreg-Duna ügyének megoldását célozta meg (a Mosoni-Duna esetében mostanra sikerrel is jártak). Az első lépés már megtörtént ebbe az irányba azzal, hogy az Insula Magna programban már a négy fenékküszöbös megoldás minden itteni jövőbeni fejlesztés alapja. A komplex kérdéseket kezelő programban - többek közt - megoldandó feladatként szerepel Szigetköz és Csallóköz ökológiai összekötése, árvízvédelme és talajvízszint-rendezése. Az ártér rehabilitációra rácsatlakozva fenntartható programot kell kialakítani a területegység számára, mely a két oldali partnerségben megvalósítható. Szigetköz és Csallóköz európai mintaadó fejlesztési terület, hisz páratlan természeti kincs, az egyetlen szárazföldi deltavidék Európában. A fenntarthatóság is fontos elem, a gazdasági és társadalmi tényezőkre is oda kell figyelni a környezet mellett.
A lényeg: a kiinduló pontot a vízügyi fejlesztés jelenti, az ártér rehabilitációja, az ágrendszer vízszint-szabályozása, négy műtárgy elhelyezése. Ha ez megépül, stabilitást jelent a környezet számára. Ez a kiindulópont a projekt többi elemének. Arról, hogy miként áll az Insula Magna, a következő részben írunk.
(Harminc részben mutatjuk az elterelés utáni napokat, következményeket, szemtanúk, szakemberek és döntéshozók emlékeznek vissza a történtekre).
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.